10 lat współpracy Balatonmáriafürdő i Koźmina Wielkopolskiego

Udostępnij

W tym roku mija 10 lat współpracy  partnerskiej pomiędzy węgierską gminą Balatonmáriafürdő, a Miastem i Gminą Koźmin Wlkp. Z okazji jubileuszu, 14 października odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której odznaki Honorowego Obywatela Koźmina Wielkopolskiego otrzymali: Burmistrz Balatonmáriafürdő Galácz György i jego żona Galáczné Paizs Anikó.

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie jubileuszowe w  koźmińskim ośrodku kultury miało bardzo uroczystą oprawę. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów państwowych: węgierskiego i polskiego. W sesji uczestniczyli: Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kulka, 15-osobowa delegacja z węgierskiego miasta partnerskiego, dyrektorzy koźmińskich szkół i osoby zaangażowane we współpracę pomiędzy naszymi miejscowościami.

W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Maciej Bratborski przedstawił historię współpracy pomiędzy Balatonmáriafürdő, a Koźminem Wielkopolskim. Początki kontaktów sięgają 2005 r., kiedy to Starosta Krotoszyński i przedstawiciele Związku Gmin znad Balatonu podpisali list intencyjny o woli nawiązania partnerskich relacji pomiędzy powiatem krotoszyńskim, a gminami znad Balatonu. 20 sierpnia 2007 roku burmistrzowie Galácz György i Maciej Bratborski podpisali oficjalny akt partnerstwa, który określił obszary współdziałania, takie jak: gospodarka, turystyka, kultura, sport oraz wymiana dzieci i młodzieży. Od 10 lat współpraca między samorządami rozwija się bardzo dobrze.  Regularnie nad Balatonem są organizowane  letnie kolonie dla dzieci i młodzieży z Koźmina Wielkopolskiego. Również dzieci z z tej miejscowości przyjeżdżają na wypoczynek do naszego miasta. Na zaproszenie burmistrza Galácza György koźmińscy artyści występowali na scenie Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych nad Balatonem. Dwukrotnie w Koźminie Wielkopolskim odbył się wspólny koncert koźmińskiego chóru im.Cz.Czypickiego i chórów z Węgier. Przedsiębiorcy z gminy Koźmin Wlkp. uczestniczyli w targach w węgierskim mieście Marcali.

W uznaniu za zasługi dla rozwoju współpracy pomiędzy Koźminem Wielkopolskim, a Balatonmariafurdo, Rada Miejska Koźmina Wielkopolskiego nadała honorowe obywatelstwo Koźmina Wielkopolskiego Burmistrzowi  Balatonmáriafürdő Galácz Györgemu i jego żonie Galáczné Paizs Anikó. Odznaczenia wręczyli: Maciej Bratborski i Justyn Zaradniak.

Podobne odznaczenia honorowe za zasługi wniesione dla rozwoju i umacniania przyjaźni polsko-węgierskiej oraz za doprowadzenie do podpisania umowy partnerskiej przyznali radni Balatonmáriafürdő: Maciejowi Bratborskiemu, Stanisławowi Szczotce, Leszkowi Kulce i  Elwirze Wito. Zostały one wręczone, w lipcu,  podczas obchodów tej współpracy  nad Balatonem.

Doświadczenia dziesięciu lat pokazują, że do osiągnięcia sukcesu jest konieczna wspólna mobilizacja do działań i wspólny cel. Chciałbym podziękować Koledze Burmistrzowi za wkład pracy, entuzjazm i serdeczność. Dziękuję też wszystkim osobom, które czynnie uczestniczyły w realizacji naszego partnerstwa. – mówił w swoim wystąpieniu  György Galácz. Burmistrz węgierski wręczył koźmińskiemu  włodarzowi obraz przedstawiający krajobraz znad Balatonu i wyraził nadzieję, że przyjaźń, która nawiązała się przed 10 – laty nigdy nie wygaśnie.

Po sesji, uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu w wykonaniu duetu smyczkowego , który zaprezentował m.in. melodie i tańce węgierskie, a następnie zaproszono wszystkich na toast i tort jubileuszowy.  

{phocagallery view=category|categoryid=41|limitstart=0|limitcount=15}

Data publikacji 

2.11.2017

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG