Goście z Bad Tennstedt w Koźminie Wlkp.

Udostępnij

W miniony weekend w naszym mieście gościli przedstawiciele niemieckiego Związku Gmin Bad Tennstedt, z którym Gmina Koźmin Wielkopolski ma podpisaną umowę partnerską od 1999r. Siedmioosobowa delegacja,na czele której stał Przewodniczący Związku Gmin Bad Tennstedt, zwiedziła miasto, a także spotkała się z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas wizyty przedstawiciele partnerskich samorządów rozmawiali o odświeżeniu kontaktów pomiędzy Bad Tennstedt, a Koźminem Wlkp.

Oficjalna wizyta Niemców w Koźminie Wlkp. rozpoczęła się od spotkania z burmistrzem Maciejem Bratborskim w Urzędzie Miasta i Gminy przy Starym Rynku. W spotkaniu uczestniczyli również: wiceburmistrz Jarosław Ratajczak i skarbnik Andrzej Serek. Maciej Bratborski przedstawił gościom historię miasta, opowiedział o aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej i odpowiedział na liczne pytania gości dotyczące m.in.funkcjonowania urzędu, szkolnictwa, finansowania inwestycji itp.

Po spotkaniu niemieccy goście, w towarzystwie włodarzy, pojechali zwiedzić m.in. Muzeum Ziemi Koźmińskiej, Zakład Aktywności Zawodowej, Ośrodek Kultury, przedszkole, a także dwie lokalne firmy.

Wieczorem w remizie przy ul.Floriańskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej.

Przypomnijmy : historia stosunków Koźmina Wlkp. z niemieckim Związkiem Gmin Bad Tennstedt z Turyngii ma swój początek w połowie lat dziewięćdziesiątych. W 1999r. współpraca została ujęta w ramy formalnej umowy. Partnerskie relacje obejmowały: wymianę kulturalną, dzieci i młodzieży oraz poszczególnych grup zawodowych. Intensywnie rozwinęły się kontakty ochotniczych straży pożarnych. Ciekawym przedsięwzięciem była wspólna grupa cyrkowa złożona z uczniów koźmińskiego gimnazjum i szkół w Kirchheilingen i Niddatal, mająca za sobą udane występy zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Data publikacji

20.11.20017

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMIG