Rozebrano pomnik żołnierzy radzieckich w parku

Udostępnij

26 marca w koźmińskim parku został rozebrany pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich, który polegli w walce o wyzwolenie Koźmina 23 stycznia 1945 r.  Na zlecenie  urzędu lokalna firma kamieniarska odkręciła tablicę i zeszlifowała wyryte w kamieniu nazwiska żołnierzy. Tym samym magistrat wypełnił ustawowy obowiązek usunięcia  pomnika upamiętniającego osoby i  wydarzenia, symbolizujące system totalitarny.

 

 

Na podstawie   Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki z dnia 1 kwietnia 2016 r., zmienionej Ustawą z dnia 14 grudnia 2017 r. –  do 31 marca br. – burmistrz Koźmina Wielkopolskiego był zobowiązany do usunięcia pomnika żołnierzy radzieckich.  

 

Zdemontowana tablica z pomnika  trafiła do Muzeum Ziemi Koźmińskiej.

Koźmiński samorząd przymierza się do tego, by postument w parku wykorzystać do  budowy pomnika upamiętniającego 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości i 100. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którego uroczyste odsłonięcie nastąpi 11 listopada.  

Burmistrz Maciej Bratborski konsultował już ten pomysł ze Społecznym Komitetem Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jednak ostateczna realizacja tego przedsięwzięcia jest uzależniona od opinii konserwatora zabytków i innych stosownych instytucji.  

 

 

Data publikacji

29.03.2018r.

Tekst  foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG