Wymiana lamp ulicznych na bardziej nowoczesne

Udostępnij

Od kilku dni trwa wymiana lamp ulicznych w naszym mieście. Docelowo zostanie wymienionych 268 starych opraw na nowoczesne energooszczędne lampy led. Modernizację oświetlenia prowadzi Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe  w Kaliszu w porozumieniu z Gminą Koźmin Wielkopolski. Zadanie jest finansowane z preferencyjnej pożyczki, pozyskanej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

 

Na początku roku koźmiński samorząd podpisał porozumienie z kaliską Spółką, w którym określono zakres prac modernizacyjnych oświetlenia miejskiego. W ubiegłym tygodniu Spółka przystąpiła do wymiany starych opraw na lampy led. Dotychczas wymieniono lampy przy ulicach: Stodolnej, Bernardyńskiej, Witosa. Ks. Goja, Cieszyńskiego i Klasztornej. Do wymiany pozostały lampy przy ulicach: Tysiąclecia, Zawadzkiego, Węckiego, Dworcowej, Marcińca, Zamkowej i Stęszewskiego. W niektórych miejscach zostaną także wymienione słupy, jeśli są w złym stanie i nie nadają się do dalszej eksploatacji. Prace potrwają do końca czerwca.

 

Nowe oświetlenie na ul.Stodolnej

Nowe lampy, to same korzyści dla miasta. – Gmina zyska znaczne oszczędności w opłatach za energię elektryczną. Tańsze będzie utrzymanie sieci oświetleniowej, która po modernizacji będzie mniej awaryjna. –  mówi wiceburmistrz Jarosław Ratajczak. Zamontowanie nowych lamp led i zlikwidowanie lamp z żarówkami rtęciowymi to także nieoceniona korzyść dla naszego środowiska.
Wymiana oświetlenia ulicznego jest finansowana z preferencyjnej pożyczki zaciągniętej w WFOŚiGW. – Taka forma finansowania jest korzystna dla gminy, gdyż po spłacie 60 proc. pożyczki zadłużenie będzie umorzone. – dodaje Jarosław Ratajczak.

2018-05-18

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG