Świętowaliśmy 100-lecie odzyskania Niepodległości

Udostępnij

W niedzielę, 11 listopada wielu koźminian i koźminianek wspólnie świętowało 100-lecie odzyskania Niepodległości. W południe na Starym Rynku władze samorządowe, harcerze i mieszkańcy miasta wspólnie zaśpiewali hymn Polski, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.  O godz.15.00 na skraju Parku im. Powstańców Wielkopolskich uroczyście odsłonięto obelisk z okazji stulecia, w hołdzie ojczyźnie i bohaterom, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski.

 

 

 

 

 

W obecności pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców, obelisk nakryty biało-czerwoną flagą odsłonili Maciej Bratborski, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski oraz Justyn Zaradniak, Przewodniczący Rady Miejskiej. W tym wyjątkowych dla koźmińskiej społeczności wydarzeniu uczestniczyli również: Bolesław Kasprzak, burmistrz Koźmina w latach 1990 – 2002, także  radni miejscy i powiatowi obecnej i nowej kadencji. Obelisk poświęcił ksiądz kanonik Zygmunt Lewandowski.

 

 

Ten obelisk stoi w miejscu ważnym dla wielu koźminian(…). W parku, który nosi imię Powstańców Wielkopolskich, których wkład w przyłączenie tej ziemi do Polski jest nie do przecenienia i o których nie zapomnimy.  W miejscu, które do niedawna miało upamiętniać żołnierzy przez lata uznawanych za wyzwolicieli, a jak się później okazało- świadomie, czy nie – przynoszących zniewolenie i uzależnienie Polakom. Tak, oto historia zatoczyła koło. Od dziś,  to miejsce będzie upamiętniać odzyskanie niepodległości przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą  i będzie oddawać hołd wszystkim, którzy o nią walczyli” – mówił podczas wystąpienia burmistrz Maciej Bratborski.

 

 

Po odsłonięciu obelisku, uczestnicy obchodów przemaszerowali alejami parkowymi do koźmińskiej fary, gdzie modlono się w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ksiądz Andrzej Patecki.

 

 

Po zakończeniu mszy na placu NS NMP odbyło się widowisko światło i dźwięk o tematyce patriotycznej, prezentujące symbole polskości i wolności.

 

Dalsze uroczystości miały miejsce przy Pomniku Wolności. 24 delegacje : władze samorządowe, szkoły, instytucje i organizacje społeczne złożyły biało-czerwone wiązanki przy Pomniku Wolności. To miejsce, gdzie spoczywają prochy naszych przodków walczących w imię niepodległości w różnych zakątkach świata. Tradycyjnie odśpiewaliśmy „Rotę” i „Pieśni Legionów”.

 

Wieczorem, w po brzegi wypełnionej,  sali kinowej „Mieszko” odbyła się premiera spektaklu „Orzeł w szufladzie” , w wykonaniu Teatru 10.50. Zanim młodzi aktorzy wyszli na scenę, okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Maciej Bratborski.  Spektakl „Orzeł w szufladzie” przybliżył ważne wydarzenia z historii Polski i postawił pytanie o to, jaki jest nasz współczesny patriotyzm.

Na zakończenie dnia wspólnego świętowania obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości, nie mogło zabraknąć rogala marcińskiego, na którego zaprosił wszystkich włodarz Koźmina Wielkopolskiego.

                                                                        

 

{phocagallery view=category|categoryid=81|limitstart=0|limitcount=1}

 

Data publikacji 12.11.2018

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG

Foto: Katarzyna Urbaniak, Szymon Sikora, Dawid Kinka