Żywa lekcja historii na dworcu kolejowym

Udostępnij

30 listopada – w setną rocznicę rozbrojenia przez Polaków oddziału Heimatschutzu na dworcu kolejowym w Koźminie – na peronie koźmińskiego dworca zebrali się uczniowie gimnazjum, by uczcić to wydarzenie. Inicjatorami spotkania byli Stefan Kaźmierczak oraz nauczyciel i radny miejski Robert Idkowiak. To była żywa lekcja historii, która wkomponowała się w obchodzone w tym roku przez koźminian 100. rocznice Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego.

 

 

 

Młodzież przybyła  na dworzec z flagami państwowymi. Na miejscu Robert Idkowiak  przedstawił kalendarium najważniejszych wydarzeń w listopadzie 1918 roku w naszym mieście. 25 listopada na prośbę landrata koźmińskiego z Krotoszyna przybył pociągiem oddział Niemców, by obsadzić miasto. Został on rozbrojony przez Polaków, zebranych na dworcu. Sytuacja powtórzyła się 30 listopada 1918 r.

 

Młodzież uczciła pamięć o tych lokalnych wydarzeniach, poprzez odśpiewanie hymnu Polski i Marsylianki Wielkopolskiej. Na zakończenie tej żywej lekcji historii zrobiono wspólne zdjęcie.

 

 

 

2018-12-05

 

Tekst i foto: AF, UMiG