Tablica ku czci bohaterów Powstania Wielkopolskiego odsłonięta

Udostępnij

6 stycznia odbyło się spotkanie podsumowujące obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 100 –lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Koźmińskiej. W tym dniu przy ul. Strzeleckiej odsłonięto tablicę ku czci bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

 

 

 

 

Spotkanie, zorganizowane przez: Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski,  Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, rozpoczęło się mszą św. w kościele farnym. Homilię wygłosił ks. Andrzej Patecki, przywołując historię sprzed stu lat. Zwrócił uwagę na działania Powstańców Wielkopolskich z Koźmina Wlkp. w drodze do niepodległości. Po Mszy św. członkowie towarzystw, władze miejskie, radni, dyrektorzy szkół i zaproszeni goście uczestniczyli w odsłonięciu okolicznościowej tablicy, upamiętniającej zryw niepodległościowy na Ziemi Koźmińskiej. Tablica mieści się na kamieniu przy hali sportowej na ul. Strzeleckiej.

 

Spotkanie z historią w murach Zamku prowadził prezes TMKW Andrzej Joachimiak. Po powitaniu zebranych członków TMKW i gości głos zabrał burmistrz Maciej Bratborski, który podsumował uroczystości patriotyczne odbywające się w minionym roku w Koźminie Wlkp. i wręczył nagrody laureatom okolicznościowych konkursów. Następnie wysłuchaliśmy dwóch prelekcji historycznych. Radosław Grygiel zaprezentował Powstanie Wielkopolskie w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, a koźmińskie ślady Powstania Wielkopolskiego przedstawił historyk Władysław Kręgielski.

 

Spotkanie zakończył koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Koźminie Wlkp. oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. Dzieci i młodzież zaprezentowali się w śpiewie, recytacji i tańcu z flagami w barwach narodowych.

 

 

{phocagallery view=category|categoryid=87|limitstart=0|limitcount=20}

 

2019-01-07

 

Tekst: Izabela Stanisławska, ZSP

Foto: Dawid Kinka