Spotkanie poświęcone Polskiemu Sejmowi Dzielnicowemu

Udostępnij

28 marca w koźmińskiej bibliotece można było wysłuchać ciekawej prelekcji prof.dra hab. Andrzeja Gulczyńskiego na temat genezy i przebiegu Polskiego Sejmu Dzielnicowego i udziału w nim koźminian. Z zaproszenia na wykład i wystawę skorzystało wielu członków Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. Organizatorem spotkania był burmistrz oraz Prezes TMKW.

 

 

 

Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w Poznaniu przed stu lat, nie jest wydarzeniem tak znanym i cenionym przez współczesnych  jak, toczące się w tym samym czasie Powstanie Wielkopolskie.

 

Sejm obradował w dniach 3-5 grudnia 1918 roku w poznańskim kinie Apollo (posiedzenia komisji) i w nieistniejącej już sali Lamberta. Składał się z 1399 przedstawicieli Polaków zamieszkujących ziemie pozostające w granicach Niemiec. Wśród nich byli również przedstawiciele powiatu koźmińskiego.

 

 

Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przybliżył genezę i znaczenie Sejmu z uwzględnieniem wątków koźmińskich, a następnie przewodniczył dyskusji z uczestnikami spotkania. Specjalnie na tę okazję zorganizowano w bibliotece wystawę tematyczną, opracowaną przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

 

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG

2019-04-03