Dożynki gminne w Skałowie

Udostępnij

Dożynki gminne, które odbyły się 15 sierpnia w Skałowie można zaliczyć do udanych. Święto dożynkowe zgromadziło setki mieszkańców gminy i gości. O godz.12.00 władze samorządowe oraz delegacje, reprezentujące wsie z terenu gminy zebrały się w kościele w Mokronosie, by w mszy św. podziękować za tegoroczne plony i pracę rolników. Mszę św. odprawili w koncelebrze księża z miejscowej parafii oraz ksiądz kanonik Zygmunt Lewandowski. Centralne miejsce w kościele zajęli gospodarze tegorocznych dożynek: Elżbieta Wierzowiecka i Przemysław Jankowski ze Skałowa, którzy przynieśli w darze wieniec dożynkowy.
Przed godz. 14.00 barwny korowód dożynkowy – na czele w Kapelą znad Orli – ruszył przez Skałów. Mieszkańcy wsi włożyli dużo starań w to, by obejścia ich domów i gospodarstw wyglądały odświętnie. Przed domami można było podziwiać piękne i pomysłowe dekoracje dożynkowe.
Przybyłych na święto dożynkowe gości powitała Alfreda Damazyniak. Wśród gości znaleźli się: Wicestarosta Krotoszyński Paweł Radojewski , Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Dariusz Rozum, radny powiatowy Piotr Osuch oraz Burmistrz Miasta i Gminy Maciej Bratborski wraz z Radą Miejską.
Część obrzędową rozpoczęły dzieci ze Skałowa. Następnie starostowie dożynek wręczyli chleb burmistrzowi Maciejowi Bratborskiemu z prośbą, by dzielił go mądrze i sprawiedliwie.
W okolicznościowym wystąpieniu Maciej Bratborski przekazał wyrazy podziękowania, szacunku i uznania dla rolników i wszystkich, którzy wspomagali ich w podnoszonych wysiłkach pracy żniwnej. Burmistrz zachęcał, by ten wyjątkowy dla rolników dzień w roku – święto plonów – przeżywać razem, w duchu wspólnoty narodu polskiego, za którą tak bardzo tęsknimy.

Od wiek wieków, to polscy rolnicy byli ostoją państwowości, tradycji i obyczajów (…) W dobie wszechogarniającego nas relatywizmu, skłonności do łatwych i prostych recept na życie, wydaje się, że to mieszkańcy wsi są najbardziej oporni na te zjawiska(…) To także powód do tego, by wam podziękować. (…) Wiem, że musimy sprostać wymogom naszych czasów i podążać za wyzwaniami współczesności. Jednak nie możemy zapominać o naszej tradycji oraz zasadach, bo bez nich rozpłyniemy się w morzu relatywizmu i nijakości – mówił.
Wraz z chlebem dożynkowym Maciej Bratborski otrzymał, dedykowaną mu przyśpiewkę dożynkową, w wykonaniu zespołu młodzieży z naszej gminy.
A nasz burmistrz Maciej znany jest w Koźminie
Pół życia poświęcił, aby służyć gminie.
Sale wybudował, oświatę dotuje,
Tylko jedna sprawa ciągle go nurtuje.

Pięknej obwodnicy w mieście mu brakuje,
Ścieżki do Warszawy ciągle wydeptuje.
Nie martw się Macieju, my Ci pomożemy,
Szepnij tylko słowo, na drogi wyjdziemy.

Chleby dożynkowe wręczono również : starostom dożynek, samorządowcom, księżom, sołtysom i innym zaproszonym gościom. Obdarowani podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami święta żniwnego.

Po części obrzędowej przyszedł czas na biesiadę. Na scenie, jako pierwsza wystąpiła kapela “Pieczarki”. Muzycy pochodzący z Żywca, z niesamowitą energią i werwą, zaprezentowali folk góralski i własne piosenki. Następnie wystąpili lokalni artyści “Kapela znad Orli” i duet Ty i Ja. Dzieci i dorośli chętnie odwiedzali stoiska: garncarza z Pracowni Garncarskiej Rodziny Akuszyńskich oraz piekarza z “Zagrody na Zadupiu”. Dzieci malowały pod czujnym okiem plastyczki Marioli Malinowskiej.

Przy stoiskach ze specjałami uwijały się Koła Gospodyń Wiejskich ze: Skałowa, Wrotkowa, Kaniewa, Gościejewa i Mokronosa, które w tym roku serwowały m.in. bigos, zupę gulaszową i z dyni oraz inne przysmaki i wspaniałe słodkości.

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG