Zapraszamy na Simchat Chajim Festival

Udostępnij

Simchat Chajim Festival to wyjątkowy festiwal kultury żydowskiej w Wielkopolsce. Przed nami ósma edycja wydarzenia, którego kołem napędowym jest różnorodność kultury, wspólne dziedzictwo i historia oraz… świetna zabawa! Odwołujemy się do lokalnego dziedzictwa, ale także ukazujemy współczesną kulturę żydowską i izraelską.

Zagościmy w Koźminie Wielkopolskim z wydarzeniem “Boker Tov Koźmin! — Dzień Dobry Koźmin!”. Park Miejski zamieni się w przestrzeń wypełnioną zabawami dla dzieci i rodzin, różnymi aktywnościami dla mieszkańców. Zapraszamy 14 września w godzinach 16:00-20:00, wstęp wolny! Wydarzenie to włącza się w Europejskie Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa – wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

W programie w Koźminie Wielkopolskim znajdą się między innymi:

  • pisanie imion po hebrajsku
  • gry w drejdel i memory
  • budowanie nieistniejącej synagogi z kartonów, papierów i innych materiałów
  • tworzenie wzorów na materiałach korzystając z liter hebrajskich i symboli
  • wykład o zwyczajach pogrzebowych w judaizmie (prowadzenie: Aleksandra Wilczura)

Ponadto zapraszamy serdecznie na spacery i zwiedzania z przewodnikiem. Punkt zbiórek na każde zwiedzanie będzie koło altany w Parku. Udział w oprowadzaniach jest bezpłatny.

  • oprowadzanie po cmentarzu żydowskim (16:15, 17:30, 18:30) – o godz. 16:15 przejazd rowerami, dla grup o 17:30 i 18:30 podstawiony zostanie autobus
  • zwiedzanie Muzeum Ziemi Koźmińskiej (16:30, 18:00)
  • zwiedzanie kościoła farnego (16:45, 19:15)
  • spacery “Koźmin jakiego nie znacie” (17:15, 18:15)

Ponadto o 17:45 startuje wielopokoleniowa gra terenowa o historii Koźmina Wielkopolskiego. A to nie koniec niespodzianek, jakie przygotowaliśmy.

Wieczorem, o godz. 20:00 zapraszamy na wyjątkowy koncert zespołu Meadow Quartet! Ich muzyka łączy nurty klezmerskie ze jazzowymi brzmieniami.

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Miastem i Gminą Koźmin Wielkopolski, Ośrodkiem Kultury w Koźminie Wielkopolskim oraz Towarzystwem Miłośników Koźmina Wielkopolskiego.

Informacje o Simchat Chajim Festival #2019

Organizator: Stowarzyszenie Krotochwile

Partnerzy: Stary Browar, Kino Muza, Gminny Zespół Instytucji Kultury w Koźminie Wielkopolskim, Biblioteka Publiczna w Buku, Miasto i Gmina Buk, Księgarnia Bookowski, Winiarnia Pod Czarnym Kotem, Restauracja Republika Słoneczna

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Pan Jacek Jaśkowiak, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski Pan Maciej Bratborski

Patronat Medialny: Telewizja WTK, Meloradio, Gazeta Wyborcza Poznań, epoznan.pl, Midrasz, Chidusz, Jewish.pl

Szczegóły programu dostępne na www.simchatchajim.pl/program