Simchat Chajim Festival

Udostępnij

Warsztaty, wykład, koncert i spacery z historią w tle to wszystko działo się w Koźminie Wielkopolskim 14 września w ramach Simchat Chaim Festiwal. Festiwalowi, który został zorganizowany już po raz ósmy, przyświeca idea pokazania wielokulturowej przeszłości Wielkopolski. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zwiedzić koźmińskie zabytki i poznać lub przypomnieć sobie lokalną historię. Także te wątki tej historii, które wiążą się z życiem w naszym mieście społeczności żydowskiej.


Impreza „Boker Tov Koźmin” rozpoczęła się przy altanie w koźmińskim parku. Stąd wyruszały wycieczki na zwiedzanie najpiękniejszych koźmińskich zabytków i miejsc. Trasy spacerów po Koźminie Wielkopolskim opracowało Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, które było partnerem festiwalu. Tak więc zbiory Muzeum Ziemi Koźmińskiej prezentował kustosz dr Michał Pietrowski, wycieczki tematyczne po mieście prowadziły: Dobrochna Kasprzak, Maria Lewandowicz i Anna Lisek, a po kościele farnym oprowadzał Radosław Grygiel.

Dużym zainteresowaniem cieszył się spacer po najlepiej zachowanym cmentarzy żydowskim w Wielkopolsce. Historię koźmińskiej nekropolii opowiadali Jerzy Fornalik i Maciej Ratajczak, doktorant hebraistyki na UAM.
Przez całe popołudnie w koźmińskim parku można było skorzystać z warsztatu pisania po hebrajsku i w jidysz oraz warsztatu plastycznego, którego uczestnicy odbudowywali koźmińska synagogę. Niezwykle interesującą opowieść o żydowskich zwyczajach pogrzebowych przedstawiła Aleksandra Wilczura. Wykład odbył się w wyjątkowo urokliwym miejscu – koźmińskiej alei grabowej.
W organizację festiwalu włączyli się harcerze. Hufiec ZHP Koźmin Wlkp. przeprowadził dla swoich harcerzy, rodzin i wszystkich chętnych grę terenową pt. ”Śladami koźmińskich Żydów”. Były fakty, smaki i ludzkie historie. Swoją grę harcerze oparli na QR kodach, co było niewątpliwie jej dodatkową atrakcją.
Wieczorem w altanie parkowej zagrał zespół Meadow Quartet z Gdańska.
Pomysłodawcą i organizatorem Simchat Chajim Festiwal jest Stowarzyszenie Krotochwile. W organizacji „Boker Tov Koźmin” pomogli organizatorom lokalni animatorzy kultury i instytucje: Gmina Koźmin Wielkopolski, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, Hufiec ZHP im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907, Klub Seniora oraz Zakład Aktywności Zawodowej.

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG,

foto: Michał Garsztka, TMKW