Wojewoda apeluje do hodowców ws. ASF

Udostępnij

Po potwierdzeniu pierwszego przypadku wystąpienia wirusa ASF w Wielkopolsce (miejscowość Kębłowo, gm. Wolsztyn), w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Na posiedzeniu zapadła decyzja o pilnych działaniach bioasekuracyjnych oraz izolacji strefy zagrożenia (kontynuacja budowy ogrodzenia). Ponadto Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który przewodniczył zespołowi, skierował do hodowców trzody specjalny apel.

APEL WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO
Szanowni Państwo,
Wielkopolscy Rolnicy,


w związku z pojawieniem się na terenie Wielkopolski pierwszego przypadku zakażenia dzika wirusem ASF apeluję do wszystkich producentów trzody chlewnej z naszego województwa o podjęcie wyjątkowych środków ostrożności.
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – w tej mądrości zawiera się wiele prawdy. Dlatego zwracam się do wielkopolskich hodowców o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie swoich hodowli przed kontaktem z dzikami. Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy stratom ekonomicznym w przemyśle mięsnym.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę korzystać ze wsparcia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, a także specjalnej infolinii Głównego Inspektoratu Weterynarii (tel. 22 623 20 89 i/lub 22 623 17 17). Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na terenie Wielkopolski. Proszę także o przekazywanie „między sobą” informacji o metodach prewencyjnych. Im większa świadomość w tej kwestii, tym skuteczniejsze działanie i większe bezpieczeństwo.

Z wyrazami szacunku,
Wojewoda Wielkopolski
Łukasz Mikołajczyk