Również seniorzy mają dodatkowy miesiąc na przekazanie 1% podatku

Udostępnij


Jeśli jesteś na emeryturze lub rencie, a PIT rozlicza za Ciebie ZUS, w tym roku możesz przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) aż do 1 czerwca. Wystarczy, że złożysz oświadczenie PIT-OP.
Wypełnienie PIT-OP polega jedynie na wpisaniu numeru KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Nie trzeba niczego wyliczać, ani składać samodzielnie całej deklaracji podatkowej. PIT-OP to krótkie oświadczenie, którego wypełnienie zajmie do kilku minut.
Oświadczenie PIT-OP można złożyć elektronicznie przez usługę Twój e-PIT lub e-Deklaracje, jak również w tradycyjnej papierowej formie. Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała od nas 1% podatku.

W tym roku termin składania deklaracji PIT został wyjątkowo wydłużony do 1 czerwca. Dotyczy to również oświadczenia PIT-OP.

Mimo, że jednostkowa kwota 1% może się wydawać niewielka, to suma wszystkich wpłat przekazanych OPP w ramach tego mechanizmu stanowi już dla tych organizacji duże wsparcie, sięgające setek tysięcy, a czasem nawet milionów złotych.
Jak wysłać PIT-OP elektronicznie?
Do usługi Twój e-PIT, dostępnej na portalu podatki.gov.pl, zalogować można się na dwa sposoby:
przez Profil Zaufany, lub
za pomocą danych uwierzytelniających (numeru PESEL, kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania oraz kwoty przychodu z tegorocznego PIT-a otrzymanego organu emerytalnego lub rentowego).

Na portalu podatkowym dostępny jest także interaktywny formularz, który można wypełnić i podpisać elektronicznie kwotą przychodu z zeznania za rok 2018 (także wtedy, gdy przychód równy jest 0 zł).

Katarzyna Zatorska, Urząd Skarbowy w Krotoszynie