Wizyta wicepremiera w Koźminie Wielkopolskim

Udostępnij

29 lipca Jadwiga Emilewicz wicepremier i minister rozwoju gościła na farmie wiatrowej pod Koźminem Wielkopolskim. Pani wicepremier zwiedziła park wiatrowy, wjechała na szczyt ponad stumetrowej turbiny wiatrowej i ku zaskoczeniu zebranych zjechała z turbiny po linie, służącej do ewakuacji.

W spotkaniu z Jadwigą Emilewicz uczestniczył burmistrz Maciej Braborski wraz z delegacją koźmińskiego samorządu


Organizatorem wizyty było Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Jadwiga Emilewicz odwiedziła Park Wiatrowy Koźmin – Jarocin, prowadzony przez firmę wpd. Jest to jedna z większych farm wiatrowych w Wielkopolsce. W gminie Koźmin Wielkopolski firma wpd inwestuje od 2012 r.
Pani wicepremier przyjechała do Koźmina Wielkopolskiego po godz. 9.00. Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie farmy wiatrowej. Jadwiga Emilewicz rozmawiała z Agnieszką Pląską, prezesem firmy wpd i burmistrzem Maciejem Bratborskim o tym, jak wyglądał proces powstawania tej inwestycji i jaki jest jej odbiór społeczny. Podczas rozmowy prezes wpd wielokrotnie podkreśliła, przychylność i dobrą współpracę koźmińskiego samorządu z inwestorem.
Następnie wicepremier Jadwiga Emilewicz wjechała na szczyt turbiny i zjechała z niej na linie.


Czuję się jak w domu. Jest świetna pogoda, lekki wiatr, duża przyjemność. Wspaniałe widoki, aż po horyzont – przyznała już na ziemi.

Następnym punktem wizyty była konferencja prasowa, podczas której Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że do końca tego roku powinny zakończyć się prace nad nowelizacją tzw. ustawy odległościowej, obowiązującej od 2016 r., ograniczającej rozwój energetyki wiatrowej. Wicepremier kilkakrotnie deklarowała, że, dostarczanie czystej, taniej energii do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – to świadomy wybór i kierunek działania rządu. Zmiany w przepisach mają odbywać się bez pośpiechu, przy szerokich konsultacjach społecznych, w oparciu o szczegółowe analizy eksperckie.
Podczas konferencji prasowej wystąpili również Janusz Gajowiecki – prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Agnieszka Pląska, prezes wpd oraz przedstawicielka środowiska rolników.
Organizatorzy zaprosili również do wystąpienia burmistrza Koźmina Wielkopolskiego. Maciej Bratborski mówił o korzystnych i niekorzystnych aspektach funkcjonowania farm wiatrowych w lokalnych społecznościach, opierając się na kilkuletnim doświadczeniu gminy Koźmin Wielkopolski. Niekwestionowanym plusem jest budowa dróg dojazdowych do wiatraków, z których korzystają również rolnicy oraz wpływy dla rolników z tytułu najmu gruntów pod elektrownie wiatrowe. Przysłowiową ceną, którą płacą lokalne społeczności za rozwój energetyki wiatrowej są zakłócenia krajobrazu oraz zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, ograniczające rozwój innych gałęzi przemysłu.

Na etapie tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego spodziewaliśmy się większych dochodów do budżetu gminy z podatków od firm związanych z energetyka wiatrową. – mówił burmistrz Koźmina Wielkopolskiego wyrażając nadzieję, że wraz ze zmianą przepisów prawnych zostaną wprowadzone bardziej korzystne dla samorządów zapisy dotyczące opodatkowania elektrowni wiatrowych.Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG