Na tle obelisku tabliczka metalowa z informacją o projekcie "Poznaj historię".

Posłuchaj koźmińskich legend

Udostępnij

Od niedawna mieszkańcy Koźmina Wielkopolskiego i turyści mogą posłuchać przez telefon dwóch koźmińskich legend. Wystarczy znaleźć w mieście tabliczkę oznaczoną logotypem „Poznaj historię“, smartfonem zeskanować kod QR. Po chwili telefon zadzwoni i usłyszymy niezwykle ciekawie opowiedzianą legendę związaną z historią naszego miasta.

„Poznaj historię” to ogólnopolski projekt, „ożywiania” pomników i historycznych obiektów, którym zainteresowała się Gmina Koźmin Wielkopolski. Chodzi w nim o to, by mieszkańcy oraz turyści poznali historię miejsc w ciekawej, nowoczesnej formie, słuchając opowieści. Projekt jest realizowany w kilkunastu miastach w Polsce, w tym również w Koźminie Wielkopolskim .

Przystępując do projektu „Poznaj historię” uznaliśmy, że warto rozpocząć „ożywianie” lokalnej historii od przypomnienia najpiękniejszych koźmińskich legend: o powstaniu miasta i o Maćku Borkowicu.

W związku z tym na Starym Rynku przy obelisku stanęła tabliczka, przy której po zeskanowaniu kodu QR zadzwoni nasz telefon i zostanie nam opowiedziana piękna legenda o założycielu naszego miasta, orłach i płaczącym dzieciątku w koszu, porzuconym na wrzosowisku.
Natomiast przy zamku poznamy mrożącą krew w żyłach historię chytrego i chciwego Maćka Borkowica, który oszukał samego diabła.

Zachęcamy do spaceru po Koźminie Wielkopolskim i wysłuchania słuchowisk z koźmińskimi legendami. Mamy nadzieję, że taka forma przekazu spodoba się mieszkańcom!

https://www.poznajhistorie.pl/city/kozmin-wlkp

Tekst i foto : Agnieszka Flejsierowicz, UMIG