czerwiec
2018
21
czwartek
Alicji
Alojzego
Rudolfa

                          

  Strona główna

"Ku pokrzepieniu serc - wieczór poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi

W środę, 7 grudnia czytelnicy Biblioteki Publicznej w Koźminie Wlkp. uczestniczyli w wieczorze literackim "Ku pokrzepieniu serc...", poświęconemu Henrykowi Sienkiewiczowi. Rok 2016 Sejm RP ustanowił Rokiem Sienkiewicza, mając na uwadze zasługi dla narodu i nieoceniony udział pisarza w dziele odrodzenia Polski.  Nasi goście wysłuchali biografii powieściopisarza, nowelisty, dziennikarza i publicysty. Pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla. W życiorys wplecione były wspomnienia kolegi Sienkiewicza z czasów studenckich,Aleksandra Świętochowskiego oraz utwory muzyczne. 

 

 

 

Z ekranizacji powieści pisarza m.in. walc z "Ziemi Obiecanej", motyw przewodni z "Rodziny Połanieckich", "W pustyni i w puszczy", oraz "Pana Wołodyjowskiego", który na pewno
znają kibice oglądający mecze reprezentacji piłki siatkowej,  czyli "W stepie szerokim".

 

Pięknie zabrzmiała "Dumka na dwa serca" z filmu J.Hoffmana "Ogniem i mieczem" w wykonaniu Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka.

 

Henryk Sienkiewicz do dziś uważany jest na świecie za klasyka powieści historycznej, jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej.

 

Data publikacji 14.12.2016r.

Tekst: Katarzyna Ziętkiewicz

Foto: Karolina Mączka, Biblioteka Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.
 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn