grudzień
2018
15
sobota
Celiny
Ireneusza
Niny

                    

  Strona główna

Uczniowie Trójki na Pikniku Matematycznym w Warszawie

14 marca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. wraz z opiekunami: Alicją Gawrońską i Elżbietą Wojtkowiak uczestniczyli w Pikniku Matematycznym w Warszawie. Było to podsumowanie IV edycji programu edukacyjnego „mPotęga”, prowadzonego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

 

 

 

 

 

 

 


Był to program grantowy, który dotyczył wsparcia projektów edukacji matematycznej, łączna kwota przekazanego dofinansowania przekroczyła 1,5 mln zł. Fundacja mBanku wsparła w ten sposób 262 projekty, które objęły ok. 35 tys. uczestników.

 

Na terenie szkoły realizowany był projekt „Matematyczne śledztwo w Trójce”, w którym brali udział uczniowie z klas IV – VII i ich rodzice.

 

W Centrum Nauki Kopernik w czasie pikniku spotkały się dzieci, młodzież i nauczyciele, którzy podczas realizacji projektu pokazywali, że nauka matematyki nie musi być trudna i nudna. W programie pikniku poza próbą bicia rekordu Guinnessa, do której zaproszeni byli wszyscy uczniowie, nauczyciele i wolontariusze z całej Polski, przewidziano wiele atrakcji. Między innymi, uczestnicy zwiedzali ekspozycje Centrum Nauki Kopernik. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska matematyczne z grami i łamigłówkami przygotowane przez wolontariuszy z Programu Projektor - Wolontariat Studencki. Wielkimi brawami nagrodzono prezentację Van Anh Dama „Pi razy oko”.

 


Wydarzeniu towarzyszyła pierwsza w Polsce próba pobicia Rekordu Guinessa na najdłuższe rozwinięcie liczby Pi! Dokładnie 627 osób - dzieci ze szkół biorących udział w programie mPotęga oraz z dwóch warszawskich podstawówek, a także nauczycieli- z odpowiednimi cyframi w rękach stanęło obok siebie na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. W ten sposób uczestnicy happeningu, mimo niesprzyjającej aury, dzięki  dyscyplinie i wytrwałości, w drugiej próbie, pobili rekord Guinnessa na najdłuższe "żywe" rozwinięcie liczby pi - wcześniejszy należał do Włochów.

 


Wszyscy uczestnicy -uczniowie i opiekunowie - otrzymali certyfikaty uczestnictwa w próbie pobicia rekordu na najdłuższą linię osób prezentujących rozwinięcie liczby π oraz upominki, w tym książkę „Matematyka jest wszędzie”.

 

 

Wszyscy wspaniale spędzili czas na zabawie i ciekawym sposobie zgłębiania tajników matematyki. Było to możliwe dzięki pomocy burmistrza pana Macieja Bratborskiego, który zapewnił nam dojazd do Warszawy, za co serdecznie dziękujemy.

 

          

 

Data publikacji

20.03.2018 r.

 Tekst i foto: Alicja Gawrońska,  Elżbieta Wojtkowiak, SP NR 3

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn