marzec
2019
21
czwartek
Benedykta
Lubomiry
Lubomira

         

  Biblioteka

Biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
ul. Zamkowa 2 a
63-720 Koźmin Wlkp.
tel. 62 72 16 723

www.biblioteka.kozminwlkp.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski

 

Poniedziałek  9.00 – 17.00

Wtorek           9.00 – 15.00

Środa           biblioteka nieczynna     usługi ksero  9.00 – 15.00  

Czwartek         9.00 – 17.00

Piątek              9.00 – 17.00  

Sobota             9.00 – 13.00     

 

 

Filia nr 1 - Borzęcice 136

czynna: poniedziałek - środa  9.00 - 13.30

 

 Filia nr 2 - Mokronos 3

czynna:
poniedziałek 13.00 - 15.00
wtorek         15.00 - 18.00
środa           13.00 - 16.00
czwartek      13.00 - 16.00
piątek          15.00 - 17.30

 

Filia nr 3 - Stara Obra, ul. Szkolna 4,

czynna:

poniedziałek 10.00 - 15.30
wtorek         8.00 - 12.30

środa           8.30.- 12.00

 

    

Z ŻYCIA BIBLIOTEKI:

 

Rok 2017

 

Spotkanie z kulturą żydowską w Koźminie Wielkopolskim

W dniach od 19 do 27 maja  w Wielkopolsce trwał  Simchat Chajim Festival – Festiwal  Kultury Żydowskiej. Z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Koźminie Wielkopolskim,  w ramach tego festiwalu,  23 maja odbyły się w Klubie Seniora warsztaty zatytułowane „ W świecie wycinanki żydowskiej”, które poprowadziła Anna Beiersdorf. Uczestniczkami zajęć były między innymi członkinie Klubu Seniora oraz  uczennice koźmińskiego gimnazjum. Na początku prowadząca warsztaty zapoznała z historią wycinanki, techniką wycinania i cechami jakimi charakteryzuje się wycinanka żydowska- musi zawierać element religijny. Następnie zaczęły się zajęcia praktyczne, czyli precyzyjne wycinanie według narysowanych już wzorów. Można było również samemu zaprojektować  papierową wycinankę i ją wykonać. Wbrew pozorom nie było to takie proste, potrzebna była własna inwencja, a przede wszystkim  cierpliwość i dokładność.

W czwartek 25 maja w czytelni Biblioteki Publicznej uczniowie oddziału  „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1 zapoznali się z twórczością  Juliana Tuwima. Pani Ania, która przywiozła ze sobą różne potrzebne rekwizyty w humorystyczny sposób  przedstawiła między innymi wiersz „ Pan Maluśkiewicz i wieloryb” tego znanego i lubianego poety. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zabawnej historyjce  pana Maluśkiewicza, który chciał koniecznie zobaczyć wieloryba.

Mamy nadzieję, że tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej – Simchat Chajim ( po hebrajsku oznaczające „ radość życia”) sprawiły uczestnikom wiele radości  i pozwoliły choć w części poznać  kulturę żydowską.

          

XIV Tydzień Bibliotek

W dniach 8 - 15 maja już po raz XIV, był obchodzony Tydzień Bibliotek. W  tym roku pod hasłem "Biblioteka. Oczywiście!".  Koźmińska książnica włączyła się w obchody akcji promującej czytelnictwo i biblioteki. Zorganizowano kilka spotkań z najmłodszymi czytelnikami. We wtorek, odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. z wicedyrektor Małgorzatą Lewandowicz. Wysłuchały one krótkiej historii koźmińskiej biblioteki, mogły również na fotografiach zobaczyć poprzednie lokale, w których się mieściła. Uczniowie zostali poproszeni o wykonanie prac plastycznych na temat "Moja wizja nowej koźmińskiej biblioteki". W kolejnych dniach w progi biblioteki zawitały cztery grupy dzieci z przedszkola "Parkowe Skrzaty" w Koźminie Wlkp.

     
 

Spotkanie z pisarką Magdaleną Ludwiczak

25 kwietnia biblioteka gościła pisarkę Magdalenę Ludwiczak. Urodzona w Poznaniu, od dzieciństwa mieszka w Międzychodzie.Absolwentka liceum plastycznego  i studiów wyższych na kierunku logistyka produkcji. Fascynuje się fotografią, rysunkiem i sztuką. Kocha podróże i spotkania z naturą, którą uwiecznia na fotografiach. Debiutowała w 2015 r. powieścią „Cztery rubiny”, której inspiracją były autentyczne losy jej przeszłych pokoleń. Drugą wydaną ksiązką była „Dziewczyna z zaułka” -
o poszukiwaniu własnego miejsca w życiu, otwartości na innych i empatii. W 2016 r. do rąk czytelników trafiła „ Tajemnica błękitnej alkowy” w której najważniejszy jest wątek sensacyjny.Na wieczorze autorskim w naszej czytelni pani Magdalena opowiadała o początkach swojej drogi pisarskiej, o nowych pomysłach i inspiracjach. W przygotowaniu są już dwa nowe tytuły powieści.
Zachęcamy do przeczytania książek Magdaleny Ludwiczak.

   

 

ROK 2013

 

Spotkanie z seniorami

11 grudnia w koźmińskim Klubie Seniora gościły panie z Biblioteki Publicznej w Koźminie Wlkp., z programem słowno – muzycznym przygotowanym z okazji Dnia Seniora. Były humorystyczne teksty przeplatane przebojami muzycznymi, które seniorzy chętnie śpiewali. Kierownik biblioteki Elżbieta Rychlik życzyła miłym słuchaczom „..pogodnej, złotej jesieni życia, aby każdy dzień miał powód do uśmiechu i by następne  pokolenia miały tyle witalności i radości życia co Państwo.” Na koniec spotkania duet K. Stempniak i W. Pawlak zaśpiewał dwie piękne kolędy 
a wszyscy seniorzy podziękowali za wspólnie spędzony, miły czas.

 


Spotkanie bożonarodzeniowe z sześciolatkami 

4 grudnia w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe z zerówkami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koźminie Wlkp.

 1. Powitanie dzieci przez panią kierownik Biblioteki Elżbietę Rychlik,a spotkanie prowadziły bibliotekarki.

 2. Czytanie wierszy ,,List do świętego Mikołaja,, oraz ,, Zaczarowane drzewko,,

 3. Przybliżenie dzieciom tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia;

 - adwent

- choinka

- wigilia

-opłatek

- gwiazdor i inne tradycje i zwyczaje związane ze świętami.

4. Wspólne śpiewanie kolęd.

5. Na zakończenie dzieci otrzymały świąteczne kolorowanki.

6. Słodki poczęstunek.

     ,,Co nam zostało z tych lat" - spotkanie z twórczością Tuwima

 Sejm RP ogłosił bieżący rok Rokiem Juliana Tuwima.W tym roku mija 60 rocznica śmierci oraz setna rocznica debiutu literackiego poety. Z tej okazji 3 grudnia w czytelni Biblioteki Publicznej odbyło sie spotkanie z czytelnikami, poświęcone życiu i twórczości tego poety.W montażu słowno- muzycznym zostały wykorzystane różne wiersze Tuwima recytowane przez bibliotekarki miedzy innymi fragmenty ,,Kwiatów Polskich,,. Z piosenek autorstwa Tuwima wykorzystano: Ewa Demarczyk- ,,Grande Valse Brillante,, Hanka Ordonówna-,,Miłość ci wszystko wybaczy," Czesław Niemen ,,Wspomnienia"

Nie zabrakło również słynnych powiedzonek Juliana Tuwima, które na stałe weszły do naszego języka;

- ,,..Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość, sprawiedliwość"

-,,Marzenia kobiety, mieć stopę wąziutką i życ na szerokiej"

- ,,Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy umrzesz".

Spotkanie zatytułowane ,,Co nam zostało z tych lat...,, zakończyło się wysłuchaniem piosenki pod tym samym tytułem w wykonaniu Mieczysława Fogga.Całość programu opracowała bibliotekarka Krystyna Góral.

      O krioterapii z seniorami

4 grudnia  w Klubie Seniora w Koźminie Wlkp. odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą, autorem książki ,,Krioterapia.To warto wiedzieć". Organizatorem , którego była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Autor przyblizył wszystkim przybyłym w bardzo przystępny sposób,  na czym polega krioterapia i jakie ma zastosowanie ;kiedy leczy zimno a kiedy powoduje, że chorujemy.
Autor nie szczędził praktycznych uwag na temat sposobów na zimne stopy, bezsenność czy przyswajanie witamin i minerałów.
Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Seniorzy aktywnie brali w nim udział.W podziękowaniu za ciekawy wykład autor otrzymał gadżety promocyjne Koźmina Wielkopolskiego.

 
 


O misiach w bibliotece

20 listopada w Bibliotece Miasta i Gminy Koźmin wlkp. odbyło się spotkanie z 4- latkami z Koźmińskiego Przedszkola "Parkowe Skrzaty" pt. "W krainie pluszowych misiów". Po powitaniu dzieci poznały krótką historię powstania święta pluszowego misia, a następnie wspólnie  zaśpiewały piosenki  "Jadą, jadą misie...", "Pokochaj pluszowego misia". Potem wysłuchały fragmentów książki Michaela Bonda "Paddington. Historia pewnego niedźwiadka z Peru" oraz wierszy o misiach. Bibliotekarki zaprezentowały "milusińskim" książki o misiach, jakie posiada w swoich księgozbiorach biblioteka. Na koniec były wspólne zabawy, zagadki o misiach i słodki poczęstunek. Spotkanie z Julianem Tuwimem

22 października pięciolatki z koźmińskiego Przedszkola Parkowe Skrzaty wzięły udział w spotkaniu  ,,W magicznym świecie wierszy Juliana Tuwima" przygotowanym przez bibliotekarki z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski. Po powitaniu dzieci przez kierownik biblioteki  Elżbietę Rychlik, maluchy wysłuchały piosenki ,,Ptasie plotki. Następnie panie bibliotekarki zaprezentowały postać Juliana Tuwima i pokazały dzieciom książki tego poety, dostępne w koźmińskim księgozbiorze. Później odbył się konkurs wokół twórczości Tuwima, a na zakończenie organizatorki zaprosiły dzieci na słodki poczęstunek.

   

 

ROK 2012

Pasowanie na czytelnika

Biblioteka Publiczna Miast i Gminy w Koźminie Wlkp. w listopadzie,  zaprosiła uczniów klas pierwszych na uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki. Gości powitała kierownik biblioteki Elżbieta Rychlik, a spotkanie prowadziły bibliotekarki Krystyna Góral i Karolina Mączka. Pierwsze klasy przekonały się, że na tytuł czytelnika trzeba sobie zasłużyć. Dzieci musiały odpowiedzieć na krótkie zagadki, konkursy związane ze światem bajek, z którymi sobie świetnie poradzili. Zapoznali się także z prośbami książek oraz wspólnie zaśpiewały piosenki o książkach.
Milusińscy złożyli ślubowanie, w którym przyrzekli, ze zawsze będą szanować książki i korzystać z ich mądrości. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika, które dokonała pani kierownik dotykając ramienia każdego ucznia książką.
Dzieci otrzymały dyplomy pasowania na czytelnika wraz z zakładkami do książek, nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.


           

 

Wymarzone wakacje z książką w koźmińskiej bibliotece
 
Biblioteka miejska  zaprosiła dzieci na wakacyjne spotkanie z książką. Od 6 do 17 sierpnia mali czytelnicy spotykali się w czytelni biblioteki i uczestniczyli w ciekawych zajęciach, które prowadziła Karolina Mączka. Wśród zajęć, dzieciom najbardziej podobały się:wakacyjne poranki  z bajką  - oglądanie i czytanie bajek przez dzieci, zajęcia plastyczno techniczne, gry edukacyjne i gry na komputerze. 

   

W wielkopolskiej gwarze – promocja książki

 20 czerwca, Biblioteka Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. zorganizowała spotkanie z Janem Rosikiem, krotoszynianinem, autorem książki w gwarze pt. „Okrakiem na ryczce”. Na spotkanie promocyjne, wraz z autorem przyjechał Janusz Urbaniak, właściciel wydawnictwa LUMEN, PRESS ,które wydało książkę.

Po powitaniu gości przez Elżbietę Rychlik, Janusz Urbaniak, opowiedział uczestnikom spotkania o tym jak powstawała książka.

Następnie głos zabrał autor, który powiedział kilka słów o sobie, swoim zamiłowaniu do gwary wielkopolskiej. Autor jest emerytowanym polonistą, wiec zainteresowanie językiem polskim nie jest rzeczą dziwną. Gwara wielkopolska obecna była w domu rodzinnym autora, co dodatkowo zmotywowało go do publikacji, której celem jest ocalenie języka wielkopolskiego od zapomnienia. Autor najpierw czytał swoje opowiadania członkom rodziny. – Spodobało się, więc zaniosłem te opowiadania do „Rzeczy Krotoszyńskiej. Redaktor naczelna zdecydowała się je opublikować i publikuje do dziś – wspominał autor.

W trakcie spotkania swoją twórczością pochwaliła się także koźminianka Elżbieta Leopold , która przeczytała swój wiersz, napisany w gwarze. Po spotkaniu, autor sprzedawał książki i chętnie rozdawał autografy.

 

       

 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w bibliotece

Od 1 do 7 czerwca, już po raz jedenasty, odbywał się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. To doroczne święto czytania, organizowane przez Fundację ABCXXI . W tę akcję tradycyjnie już włączyła się Biblioteka Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., która zaprosiła w swoje progi pierwszaków z koźmińskich szkół. Milusińskim czytali: Irena Maroszek, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Jerzy Fornalik, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp., Małgorzata Pawlik, zastępca naczelnika Urzędu Pocztowego w Koźminie Wlkp.  i Hanna Urban, właścicielka sklepu zielarskiego.

Spotkania z najmłodszymi czytelnikami przebiegały w bardzo sympatycznej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały fragmentów czytanych książek. W wyborze lektury, gościom pomagała kierownik biblioteki Elżbieta Rychlik. Sekretarz Irena Maroszek przeczytała dzieciom fragmenty „Opowiadań z piaskownicy”. Małgorzata Pawlik przedstawiła dzieciom historię Pana Kuleczki, a Jerzy Fornalik przeczytał o zabawnych perypetiach Detektywa Pozytywki. Hanna Urban, zdecydowała się przeczytać pierwszoklasistom swoje ulubione lektury - „Baśń o 12 porach roku” i „ Wierszyk o kolorowej krowie”.

Podczas spotkań mali czytelnicy zadawali gościom pytania o ich pracę i pasje. Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki – zakładki do książek. Wyjątkową niespodziankę przygotował Jerzy Fornalik. Wszystkim małym czytelnikom podarował koszulki z korczakowskim cytatem  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, które upamiętnia trwający właśnie „Rok Korczakowski”  

     


ROK 2010

Hołd dla Fryderyka Chopina

- Obchody Roku Chopinowskiego stanowią hołd dla wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina i znakomitą okazję do promocji Polski na całym świecie -takimi słowami rozpoczęło się spotkanie poetycko-muzyczne poświęcone Fryderykowi Chopinowi, które odbyło się 15 grudnia w koźmińskiej bibliotece. Zaproszeni goście - nasi czytelnicy - w miłej i kameralnej atmosferze wysłuchali pięknych utworów kompozytora w wykonaniu laureata pierwszej nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego - Rafała Blechacza, przeplatanych wierszami polskich poetów m.in.R.Brandstaettera,K.I.Gałczyńskiego,ks.J.Twardowskiego,C.K.Norwida. Całość tworzyła niejako swoisty życiorys artysty. Nasi goście bardzo cieszyli się z tego spotkania,które dało chwilę wytchnienia w przedświątecznym zamieszaniu.
 

 

 


Tekst i foto: Katarzyna Ziętkiewicz

O świętach z najmłodszymi  

14 i 15 grudnia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. gościła trzy grupy pięciolatków z koźmińskiego przedszkola "Parkowe Skrzaty".Okazją do spotkania były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia a tematem zwyczaje i obrzędy z nimi związane. Na początku dzieci mogły wysłuchać opowiadania Artura Janickiego pt. "Niezwykła Wigilia". Następnie zapoznano je ze zwyczajami bożonarodzeniowymi m. in.: okres adwentu - jako czas przygotowania do świąt, choinka i symbolika ozdób, wigilia i tradycje związane z tym dniem. Na dzieci czekały również zagadki i zadania związane ze świętami. Mogły też wykazać się znajomością kolęd podczas wspólnego śpiewania. Na zakończenie nie mogło zabraknąć drobnych upominków o tematyce świątecznej.
 

 

Tekst: Justyna Kląskała, foto: Katarzyna Ziętkiewicz

Wystawa frywolitek

„Czytam i nie tylko…” to tytuł wystawy, którą otwarto 24 listopada  w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Koźminie Wlkp. Tematem wystawy są prace  Marii Ignasiak i Barbary Pietrowskiej wykonane techniką koronki czółenkowej.

Frywolitki bo tak inaczej nazywa się technika wykonania prac to bardzo misternie wykonane serwetki, biżuteria, zakładki do książek, ozdoby choinkowe.
Podczas spotkania można było nauczyć się podstaw koronki czółenkowej, które chętnie autorki prac pokazywały.
Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

 
 Wydawnictwa regionalne

W sprzedaży:
Monografia Koźmina Wielkopolskiego i okolic", Koźmin Wielkopolski w malarstwie Antoniego Górnika, Daniel Szczepaniak "Koźmin Wielkopolski na pocztówce i fotografii z lat 1898 - 1918, Folder Miasto i Gmina Koźmin Wielkopolski, "Szkice Koźmińskie", "Echo Koźmina" - aktualne numery, plan Koźmina Wlkp. widokówki,

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn