luty
2019
16
sobota
Danuty
Daniela
Juliany

          

  Rowerem po gminie

am przyjemność zaprezentować mapę Koźmina i okolic z naniesionymi propozycjami tras rowerowych i miejscowościami, które warto zobaczyć. Mam nadzieję, że zachęci ona Państwa do odkrywania nowych, bądź ponownego odwiedzenia znanych już, ciekawych zakątków naszej gminy. Turystyka rowerowa staje się dziś coraz bardziej powszechną formą wypoczynku. Liczę, więc, że dla tych, którzy poznali smak i urok wycieczek rowerowych ta mapa będzie pomocna w planowaniu rodzinnych wypadów, a pozostałych Państwa zachęci do skorzystania z tej formy relaksu. Życzę wielu przyjemności i niezapomnianych wrażeń.

Maciej Bratborski
Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.


Trasa 1 "Kościoły"

Długość - 25 km.

Koźmin Wlkp., Psie Pole, Kaniew, Wronów, Benice, Wielowieś, Gościejew, Mokronos, Skałów, Koźmin Wlkp.

Wycieczkę szlakiem rowerowym "Kościoły" można rozpocząć od zwiedzenia kościoła farnego pw. św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp.

Warto zobaczyć:
Koźmin Wlkp.:
- Kościół pw. św. Wawrzyńca - to jedna z najstarszych świątyni w Wielkopolsce. W środku warto zwrócić uwagę na późnorenesansowy, odnowiony ołtarz główny z rzeźbą "Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny", przypominający ołtarz Wita Stwosza w Krakowie, romańskie kamienne kropielnice w kruchtach świątyni, rzeźbioną ambonę, czarną, marmurową chrzcielnicę i stalle z wizerunkami świętych.

Z Koźmina wyjeżdżamy drogą główną w kierunku Krotoszyna. Skręcamy w prawo w ul. Kobylińską i opuszczamy miasto. Poruszamy się po spokojnej asfaltowej drodze, wśród pól ( około 3 km) We wsi Psie Pole, natrafimy na wspaniały zabytek - śnieżnobiały, pałac z końca XIX w.

Warto zobaczyć:
Psie Pole
- Neogotycki pałac, park, zabudowania folwarczne - obecnie w rękach prywatnego właściciela, który odrestaurował go i utrzymuje w bardzo dobrym stanie.

Na pierwszej krzyżówce za pałacem, skręcamy w lewo do Kaniewa (około 2 km, droga asfaltowa). Przejeżdżamy wieś, i kierujemy się drogą asfaltową do Wronowa (około 3 km)
UWAGA! Na tym odcinku nawierzchnia w bardzo złym stanie. Po drodze warto zwrócić uwagę na piękne lipy. Na lepszą nawierzchnię asfaltową możemy liczyć na odcinku z Wronowa do Benic (około 3 km) i dalej do Wielowsi (około 3 km).

Warto zobaczyć:
Benice

- Późnorenesansowy kościół św. Mikołaja z XVI w w Benicach. Po pożarze remontowany w latach 1908 - 1912.
Wielowieś
- Drewniany kościółek z 1665 r.
- Kuźnia z 1910 r. - obecnie jest własnością prywatną i został przez właściciela wyremontowana.

Wyjeżdżamy z Wielowsi drogą asfaltową w kierunku Gościejewa (około 3,5 km) i dalej do Mokronosa (2 km).
Pięknie prezentuje się panorama Mokronosa z wieżą parafialnego kościoła, gdy zjeżdżamy do wsi od strony Gościejewa.

Warto zobaczyć:
Mokronos
- Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w stylu neogotyckim.
- Zabytkowy wiatrak
- murowana kapliczka z rzeźbioną w drewnie ludową figurą św. Wawrzyńca z XIX w.

Wyjeżdżamy z Mokronosa w kierunku Skałowa (około 4 km, droga asfaltowa). Po wyczerpującej trasie możemy zrobić sobie przystanek w Skałowie przy stawie, zarządzanym przez Polski Związek Wędkarski, a następnie wyruszyć w drogę powrotną do Koźmina Wlkp. (około 5 km, asfalt).

Wytrwałych turystów zapraszamy do obejrzenia dwóch świątyń w Koźminie Wlkp.: kościoła pw. Św. Stanisława i kościoła św. Trójcy.

Warto zobaczyć:
Koźmin Wlkp.

- Kościół pw. św. Stanisława zbudowany dla bernardynów w XVII w. z pięknym wnętrzem w stylu barokowym i rokoko
- Kościół pw. św.Trójcy to piękny, późnorenesansowy zabytek wielkopolskiej architektury drewnianej. Obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.


Sklepy spożywcze na trasie:
Kaniew - 1 sklep spożywczy
Wronów - 1 sklep spożywczy
Benice - 2 sklepy spożywcze
Wielowieś - 2 sklepy spożywcze
Gościejew - 1 sklep spożywczy
Mokronos - dwa sklepy spożywcze w pobliżu kościoła. Przy jednym ze sklepów jest również bar gastronomiczny
Skałów - 1 sklep spożywczy


Trasa 2 "Dwory"

Długość - 24 km

Koźmin Wlkp., Staniew, Wrotków, Serafinów, Borzęciczki, Wyrębin, Koźmin Wlkp.

Trasę "Dwory" możemy rozpocząć przy koźmińskim Zamku

Warto zobaczyć:
Koźmin Wlkp.

- Zamek wybudowany w XIV w., przebudowany w II poł. XVI w. warto zwrócić uwagę na ceglaną, czterokondygnacyjną wieżę i pozostałość po dawnej fosie. W budynku mieści się obecnie Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych i Muzeum Ziemi Koźmińskiej czynne w każdą środę od 16.00 do 18.00 i jedną niedzielę miesiąca.

Wyjeżdżamy z Koźmina, poruszając się ul. Zamkową i Staniewską w kierunku wsi Staniew (około 2,5 km, asfalt).W Staniewie z głównej drogi skręcamy w lewo (na wysokości budynku sali wiejskiej), by odwiedzić następny wspaniały zabytek ziemi koźmńskiej - staniewski pałac.

Warto zobaczyć:
Staniew

- pałac w stylu eklektycznym z XIX w. wraz z zabudowaniami folwarcznymi.

Wracamy na główną drogę i udajemy się do Wrotkowa (4 km, asfalt). We wsi, za trzecim gospodarstwem skręcamy na pierwszej krzyżówce w lewo (bruk) i dojeżdżamy do dawnego, murowanego dworu z połowy XIX w., usytuowanego w parku. Przed nami odcinek trasy do malowniczego Serafinowa (2,5 km, asfalt).

Warto zobaczyć:
Serafinów

- Drewniany kościółek pw. św. Rozalii wraz z dawną plebanią w Serafinowie. Kościółek został zbudowany w latach 1707 - 1708 podczas morowego powietrza, ze składek wiernych z Mokronosa.

Przejeżdżamy Serafinów. Za wioską, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo (asfalt), jedziemy kilkanaście metrów i skręcamy w lewo (bruk) i jeszcze raz w prawo do drogi asfaltowej Mokronos - Borzęciczki. To malowniczy odcinek naszej trasy do Borzęciczek (około 6 km), jednak z nienajlepszą nawierzchnią.

Po drodze warto zwrócić uwagę na piękny budynek stacji kolei wąskotorowej. Przejeżdżamy tory, dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą główną, biegnącą przez Borzęciczki. Borzęciczki to najatrakcyjniejszy pod względem zabytków architektonicznych przystanek na naszej trasie.

Warto zobaczyć:
Borzęciczki

- Pałac Stolbergów, który powstał w 1892 r. na fundamentach osiemnastowiecznego pałacu Gajewskich. Wewnątrz trzy żeliwne płyty kominkowe :dwie z 1674 r., trzecia z 2 poł. XIX w. Obecnie w pałacu znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka. Pałac znajduje się w centrum osiemnastowiecznego parku. W pobliżu parku dom dla ogrodnika, stangreta i stajennego, a także dom dla służby z wozownią.

- Późnobarokowy kościół pw.św.Marcina. Z kościołem łączy się aleja kasztanowa, wzdłuż której usytuowano pięć kaplic różańcowych.

W Borzęciczkach przecinamy drogę główną i skręcamy w lewo do Wyrębina (prosta, asfaltowa droga). W Wyrębinie dojeżdżamy do skrzyżowania Góreczki - Koźmin Wlkp., na którym skręcamy w prawo w kierunku Koźmina. To również malowniczy, siedmiokilometrowy odcinek trasy, biegnący w części przez piękny las. Droga gruntowa, nawierzchnia niezbyt dobra. Kończymy trasę za torami przy ul.Boreckiej w Koźminie Wlkp.

Sklepy spożywcze na trasie:
Staniew - 1 sklep spożywczy
Wrotków - 2 sklepy spożywcze
Serafinów - 1 sklep spożywczy
Borzęciczki - 2 sklepy spożywcze, bar gastronomiczny
Wyrębin - 1 sklep spożywczy


Trasa 3 Wiatraki

Długość 30 km

Koźmin Wlkp, Szymanów, Stara Obra, Wałków, Borzęcice, Galew, Polskie Olędry, Orla, Orlinka, Nowa Obra, Koźmin Wlkp.


Z Koźmina wyjeżdżamy ul.Poznańską między cmentarzami w kierunku Białego Dworu drogą asfaltową, odnowioną (4 km), dale leśną drogą gruntową (2 km) do Szymanowa.
Szymanów stanowi najpiękniejszy zakątek naszej gminy. To miejscowość otoczona ze wszystkich stron lasem, co szczególnie wpływa na piękno jego krajobrazu. Przy wjeździe do wsi, po lewej stronie znajduje się teren rekreacyjno - wypoczynkowy ze stawem rybnym dla wędkarzy.
Z Szymanowa wyjeżdżamy prosto w kierunku Starej Obry (asfalt, 2 km), wsi ze strumieniem źródliskowym rzeki Obry.

Warto zobaczyć:
Stara Obra:

- Dwór z XIX w, wraz z zespołem zabudowań folwarcznych (rządcówka, gorzelnia, spichlerz). W sąsiedztwie park podworski o powierzchni 11 ha z okazami sosny czarnej i lipy amerykańskiej. W dworku gospodaruje obecnie Spółdzielnia Produkcyjno - Rolnicza.

- najwyższe wzniesienie w gminie Koźmin Wlkp., wieża triangulacyjna - za wsią w polu.

Tuż za Starą Obrą ukazuje się nam panorama wsi Wałków z górująca wieżą kościoła rzymsko - katolickiego. Wjeżdżamy do Wałkowa drogą asfaltową.

Warto zobaczyć:
Wałków

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a w nim m.in.: poźnogotycką chrzcielnicę w kształcie kielicha, rzeźbę Chrystusa Frasobliwego z XVI w., siedemnastowieczny obraz matki Boskiej z Dzieciątkiem w strebrnej sukience i barokowe obrazy. Niedaleko kościoła znajduje się mogiła powstańców z 1848r.

Z Wałkowa wyjeżdżamy główną drogą asfaltową do Borzęcic i w połowie drogi, po lewej stronie ukazuje nam się pierwszy wiatrak, który niestety jest w złym stanie. Dalej trasa prowadzi do wsi Galew gm. Dobrzyca (ok.4 km). Wieś pięknie położona w zwartej zabudowie. Niestety, wiatrak w Galewie został już rozebrany i pozostała po nim tylko kozioł. Z Galewa skręcamy w prawo do Polskich Olędrów. Ta droga prowadzi do trasy głównej Koźmin - Dobrzyca (około 4 km). Dojeżdżamy do drogi Koźmin - Dobrzyca, skręcamy w prawo i około 3 km dzieli nas od Orli. Dojeżdżamy do wsi i już z daleka są widoczne zabudowania pofolwarczne, w których obecnie gospodaruje Rolnicza Spółdzielnia.

Warto zobaczyć:
Orla

Orla to jedna z najstarszych wsi ziemi koźminskiej, której powstanie jest datowane na XIIw. W miejscowości warto zatrzymać się przy neorenesansowym pałacu z końca XIX w.

W Orli skręcamy z głównej drogi w prawo, obok małego lasu "Orlinka" do wsi Orlinka (ok.3 km). Ten odcinek trasy ma najgorszą nawierzchnię (bruk i droga gruntowa utwardzona). Z Orliki wyjeżdżamy na drogę krajową nr 15, którą przecinamy i skręcamy w lewo do Nowej Obry (asfalt ok. 1 km). Z Nowej Obry trasa prowadzi do Koźmina (około 3 km).

Sklepy spożywcze i bary:
Szymanów - 1 sklep spożywczy
Stara Obra - sklep spożywczy i bar "Piast"
Wałków - 2 sklepy spożywcze i bar gastronomiczny "Milusia"
Borzęcice - 2 sklepy spożywcze
Galew - 3 sklepy spożywcze
Polskie Olędry - 1 sklep spożywczy
Orla - sklep spożywczy i bar gastronomiczny
Nowa Obra - sklep spożywczy


Trasa 4 "Łąki i pola"

Długość - 19 km

Koźmin Wlkp, Tatary, Grębów, Trzemeszno, Rozdrażew, Lipowiec, Czarny Sad.

Z Koźmina Wlkp. wyjeżdżamy drogą główną w kierunku Krotoszyna. Za stacją benzynową, skręcamy w prawo na Grębów. (ok. 5 km). Po prawej stronie mijamy cmentarz ewangelicki, a po lewej roztacza się widok na stodoły grębowskie.

Warto zobaczyć:
Koźmin Wlkp.

Cmentarz ewangelicki przy ul. Zielony Rynek został uroczyście otwarty 2 maja 1847 r. Wtedy to wymurowano ogrodzenie, kaplicę cmentarną i pierwsze grobowce. Szacuje się, że na cmentarzu znajdowało się 250 mogił. Obecnie cmentarz bardzo zdewastowany. Trwają prace przy odbudowie ogrodzenia wokół nekropolii.

Stodoły grębowskie, murowane z I poł. XX w. Od przełomu XVII/XVIII w. w tym miejscu stały stodoły drewniane, pokryte słomą. Gdy uległy one zniszczeniu, na początku XX w., a szczególnie w okresie międzywojennym, w ich miejsce budowano stodoły murowane. Zawsze były i do dziś są one własnością prywatną.

Droga asfaltowa wiedzie wśród pięknych pól. Na tym odcinku, podobnie zresztą, jak na całej trasie, sporo zakrętów. W Grębowie - uwaga dziury!!! Na głównej krzyżówce w tej wsi (przy figurze i sklepie) skręcamy w prawo do Rozdrażewa (5 km).
Tuż za Grębowem, lekkie wzniesienie, droga asfaltowa. Po przejechaniu ok.3 km dojeżdżamy do Trzemeszna. We wsi cztery ostre, niebezpieczne zakręty, na których warto zwolnić.
Po lewej stronie staw. Na pierwszej krzyżówce za wsią skręcamy w prawo w kierunku Rozdrażewa (2 km). Już z daleka roztacza się piękny widok na panoramę Rozdrażewa z wieżą kościoła pw. św. Jana Chrzciciela

Warto zobaczyć:
Rozdrażew
Późnorenesansowy kościół pw. św.Jana Chrzciciela z ok.1640 r., rozbudowany w końcu XIX w. Wyposażenie wnętrza barokowe. W pobliżu kościoła kamień, upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II.

Z Rozdrażewa wyjeżdżamy w kierunku Koźmina Wlkp, długą, prostą, asfaltową drogą. Nie warto się jednak na niej specjalnie rozpędzać, ponieważ mniej więcej w połowie drogi, skręcamy w lewo do Lipowca.
W Lipowcu zjeżdżamy z drogi asfaltowej w lewo, w drogę gruntową wśród pól do Czarnego Sadu (około 1 km). W Czarnym Sadzie można odpocząć w parku przy figurce Matki Boskiej.

Warto zobaczyć:
Czarny Sad

W centrum Czarnego Sadu jest usytuowany zespól dawnych zabudowań folwarcznych, bez dworu. Na skraju sąsiadującego z nim parku w 1896 r. postawiono figurkę Matki Boskiej.

Dojeżdżamy do drogi głównej Krotoszyn - Jarocin, którą wracamy do Koźmina. Uwaga - droga ruchliwa, koleiny.

Sklepy spożywcze na trasie:
Grębów - 2 sklepy spożywcze
Trzemeszno - 1 sklep spożywczy
Rozdrażew - 6 sklepów, 1 bar gastronomiczny
Czarny Sad - 1 sklep spożywczy

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn