LGD zorganizowała imprezę „Prosiak znad Orli”

Udostępnij
W niedzielę, 30 września na dziedzińcu Zamku zagościła świnia. Lokalna Grupa Działania „Wielkopolska z Wyobraźnią” zorganizowała imprezę promującą wyroby z wieprzowiny, jako produkt lokalny. Można, więc było posmakować wielkopolski galat, kiełbaskę, smalec, a także różnorodne pieczenie. Atrakcją kulinarną było pieczone prosię.

O godz. 13.00 imprezę otworzył wystrzał z armaty Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Koźminie Wlkp. Na dziedzińcu gości powitał Sławomir Szyszka, prezes LGD „Wielkopolska z Wyobraźnią”. Z zaproszenia organizatorów skorzystał i na spotkanie kulinarne przybył Krzysztof Grabowski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Obecni byli także: Jadwiga Stefańska i Władysław Glanc z poznańskiego Sekretariatu Krajowej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nie zabrakło oczywiście włodarzy czterech gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu.

Było nie tylko smacznie, ale także wesoło. Pracownice biura Stowarzyszenia: Anna Klauza i Hanna Banaszak, przygotowały zabawne konkursy z prosiakiem w roli głównej. W konkursie „Świńskie uszko” dzieci walczyły o to, kto najbardziej oryginalnie będzie naśladował świński odgłos.

Dorośli rzucali świńską nóżką, strzelali z wiatrówki do tarczy „Świński zadek”, podnosili ciężarek – prosiaka o wadze 25 kg i jedli kiełbasę na czas.

Uczestnicy wszystkich konkurencji byli nagradzani wartościowymi nagrodami, a równocześnie zbierali punktu dla gmin ze stowarzyszenia, które rywalizowały, o nagrodę główną „Kryształowego Prosiaka”.

Nie tylko sprawność i pomysł w konkursach były punktowane. Kapituła konkursowa poddała ocenie także galat i smalec, przyrządzone przez reprezentacje gmin. Gminę Koźmin Wlkp. reprezentowało KGW Lipowiec i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, gminę Pogorzela – zespół Konrada Konarczaka, a gminę Rozdrażew – Zespół Babiniec i KGW Rozdrażew.

W tegorocznej, pierwszej edycji imprezy Kryształowego Prosiaka zdobyła gmina Koźmin Wielkopolski.

W trakcie imprezy odbyło się także sympozjum dla rolników na temat trzody chlewnej.

Tekst: Agnieszka Szymańska, foto: Weronika Szyszka

2 października 2012r.