Wspólna lekcja historii – w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego

Udostępnij
7 marca w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy odbyła się lekcja historii poświęcona bohaterom Powstania Styczniowego. Na spotkanie zaprosił delegacje ze wszystkich szkół gminnych burmistrz Maciej Bratborski, z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Lekcja zakończyła się, wspólnym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na mogiłach powstańców na koźmińskim cmentarzu. W inicjatywę, włączyli się koźmińscy harcerze, którzy uporządkowali groby i odnowili tablice.

„Był rok …63” – pod takim hasłem lekcję rozpoczęli uczniowie koźmińskiego gimnazjum, którzy w krótkim montażu słownym zaprezentowali temat Powstania Styczniowego w polskiej poezji i prozie. Program przygotowali uczniowie klasy 1 b, pod opieką polonistki Grażyny Janowskiej.

Następnie historyk Daniel Szczepaniak, krótko przestawił udział Wielkopolan w powstaniu 1863-64. W tym gronie byli także zapaleńcy z okolic Koźmina. Ślady powstańcze można odnaleźć na koźmińskim cmentarzu, na którym spoczywają powstańcy: Maksymian Ruge i Tomasz Lewandowicz.

Choć dla współczesnej młodzieży temat powstania nie jest łatwy, uczniowie zadawali prelegentowi liczne pytania.

Po lekcji,uczestnicy spotkania udali się na cmentarz, gdzie złożyli biało- czerwone wiązanki kwiatów na grobach Maksymiliana Ruge i Tomasza Lewandowicza.

To już druga taka wspólna lekcja historii dla uczniów koźmińskich szkół. Pierwsza, w podobnej formule, była poświęcona życiu i działalności Janiny Kłopockiej.

 – W czasach, w których poruszamy się po całym świecie, chociażby korzystając z narzędzia, jakim jest Internet, warto wracać do korzeni. Nasze lekcje historii są okazją, do tego by przypomnieć młodym ludziom, skąd pochodzą. – mówi inicjator lekcji historii Maciej Bratborski.

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz
Data publikacji: 8.03.2013r.