100 lat historii koźmińskich pasjonatów dwóch kółek

Udostępnij
W tym roku mija setna rocznica powstania pierwszego koźmińskiego towarzystwa pasjonatów dwóch kółek. Chopperowe Bractwo Motocyklowe Koźmin Wielkopolski jest inicjatorem planowanych obchodów tego wydarzenia. Podjęte zostają kroki organizacyjne w sprawie mającej się odbyć  imprezy „100 LAT NA DWÓCH KÓŁKACH”. W tym miejscu zwracamy się do mieszkańców miasta z apelem – ktokolwiek z państwa posiada pamiątki, zdjęcia czy inną dokumentację dotyczącą naszych poprzedników z Towarzystwa Kołowników czy Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów proszony jest o podzielenie się z nami tą informacją. Każdy szczegół jest ważny, by odtworzyć historię. Pomóżmy jej. Wierzymy, że dzięki państwa pomocy uda nam się poznać lepiej działalność naszych kolegów z przeszłości, którzy zaszczepili w nas swoją pasję.

Koźmin Wlkp to miasto o bogatej historii. Na jej kartach zapisały się także wydarzenia obfitujące w tradycje sportowe. Jedną z wielu organizacji o charakterze sportowym była grupa pasjonatów dwóch kółek. To właśnie oni w 1913r. powołali do życia Towarzystwo Kołowników, skupiających w swoich szeregach miłośników kolarstwa. Głównym celem członków Towarzystwa było organizowanie oraz uczestnictwo w wycieczkach, wyścigach i zawodach kolarskich- nie tylko dla nich samych, ale i dla mieszkańców miasta. Przykładem niech będzie tu corocznie organizowany przez „ kołowników”  Tydzień Sportowy, zachęcający mieszkańców do wspólnego udziału w zawodach i zabawie. Z inicjatywy członków Towarzystwa organizowane też były wyścigi kolarskie na dłuższych i krótszych etapach. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 1921r.- wtedy  to na szosie jarocińskiej zorganizowano   pierwszy  wyścig, w którym  członkowie Towarzystwa ścigali się o nagrody. Dwa lata później wyścigi zorganizowano po raz pierwszy na długim dystansie – trasa liczyła 100 km na odcinku Koźmin- Pleszew- Ostrów- Krotoszyn- Koźmin. W kolejnych latach do wyścigów dołączały zamiejscowe Towarzystwa m. in. z Pogorzeli, Jarocina, Pleszewa.

Choć sympatyków kolarstwa z roku na rok przybywało, a organizowane przez nich imprezy cieszyły się dużą popularnością, na początku lat 30-stych dwudziestolecia międzywojennego Towarzystwo zawiesiło swoją działalność.

Miłośnicy sportu rowerowego chcieli jednak kontynuować swoją pasję i podtrzymać kolarskie tradycje naszego miasta.  Z ich inicjatywy w 1939 r. powstało Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów. Do pasjonatów rowerów dołączyli wówczas ich koledzy motocykliści. Jak dawniej organizowane były rowerowe wycieczki dla członków oraz sympatyków dwóch kółek, organizowano zawody sportowe i wieczorki towarzyskie.

Wybuch II wojny światowej to czas zaprzestania działalności koźmińskich Towarzystw, w tym także Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów.

Po wojnie, 3 czerwca 1947 r. członkowie Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów z 1939 r. zwołali  Walne Zebranie na którym zdecydowali jednogłośnie o wznowieniu działalności Towarzystwa. Wybrano też tego dnia zarząd Towarzystwa oraz na wniosek jednego z uczestników zebrania przyjęto jednogłośnie na jego członków wszystkich kandydatów biorących udział w zebraniu. Tego też dnia zadecydowano i uchwalono datę pierwszego otwarcia sezonu-  wyznaczono ją na dzień 15 czerwca 1947 r. Członkowie w tym dniu mieli zebrać się w wyznaczonym miejscu i odbyć wspólną wycieczkę zbiorową cyklistów i motocyklistów na trasie długości 40 km. Motocykliści pokonali wówczas trasę Koźmin – Mokronos – Pogorzela – Borzęciczki – Las Miejski – Koźmin , natomiast rowerzyści Koźmin- Borzęciczki- Las Miejski- Koźmin. Niedługo później, 7 września 1947 członkowie Towarzystwa wzięli udział w kolejnym  wyścigu kolarskim oraz uświetnili uroczystości obchodów dożynek,  zjawiając się tam na udekorowanych bibułą rowerach.  

Nieznane są fakty dalszej działalności Towarzystwa, a warto by było je odtworzyć – zwłaszcza, że miłośnicy dwóch kółek nadal w naszym mieście istnieją i działają.

Dnia 23 lipca 2012 r.   grupa dziewięciu  motocyklowych  pasjonatów podjęła decyzję o rejestracji Stowarzyszenia Zwykłego o nazwie Chopperowe Bractwo Motocyklowe ( CBM) . Już wkrótce – 3 sierpnia 2012 r. –  komplet wymaganych do rejestracji Stowarzyszenia dokumentów został złożony w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie, a 9 sierpnia 2012 r. starosta krotoszyński wpisał Chopperowe Bractwo Motocyklowe do rejestru Stowarzyszeń. Od tego dnia w naszym mieście istnieje kolejne Stowarzyszenie chcące kontynuować tradycje swoich poprzedników.

(materiały źródłowe wykorzystane do napisania tekstu: akta Archiwum Państwowego w Kaliszu, Orędownik Powiatu Koźmińskiego)

Z motorowym pozdrowieniem LwG – Członkowie CBM Koźmin Wlkp. (dane kontaktowe członków CBM: S.Kostka – tel. komórkowy: 600 896 163; S.Nabzdyk – tel. komórkowy: 721 383 600).