O śmieciach i funduszu sołeckim z sołtysami

Udostępnij
Nowe zasady gospodarowania odpadami były głównym tematem, pierwszej w tym roku narady sołtysów, która odbyła się w Urzędzie Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., 22 marca. Ponadto sołtysi zapoznali się z planem finansowym funduszu sołeckiego na 2013r. i wstępnie ustalili termin i miejsce gminnych dożynek.

Szefów sołectw powitał gospodarz – burmistrz Maciej Bratborski, który korzystając z okazji, iż było to pierwsze w tym roku spotkanie z sołtysami, życzył wszystkim pomyślnego i szczęśliwego 2013 roku.

Następnie burmistrz przedstawił, jak będzie wyglądała gospodarka odpadami po 1 lipca 2013r. w naszej gminie. Na wstępie burmistrz zaznaczył, że Rada Miejska, zwlekała z przyjęciem uchwał śmieciowych, by ustalić cenę za odpady, najkorzystniejszą dla mieszkańców. – Nowelizacja przepisów śmieciowych, która miała miejsce na początku bieżącego roku, pozwoliła na wprowadzenie mieszanego kryterium wyboru ceny. W naszej gminie zastosowaliśmy metodę regresywną, mieszaną – od osoby i gospodarstwa domowego. Dzięki temu udało się wprowadzić rozwiązanie polegające na tym , że im liczniejsze gospodarstwo domowe, tym cena za śmieci od osoby jest niższa – mówił  Maciej Bratborski, burmistrz Koźmina Wlkp.
Gmina Koźmin Wielkopolski na jedne z najniższych stawek opłat za śmieci w powiecie krotoszyńskim.

Burmistrz zwrócił się do sołtysów z prośbą o rozniesienie deklaracji i zapełnił, że w ich wypełnianiu będą pomagać mieszkańcom, przygotowani do tego,  pracownicy Urzędu.

Ponieważ zmiana zasad gospodarki odpadami, to gorący temat, sołtysi zadawali burmistrzowi liczne pytania, na które włodarz na bieżąco odpowiadał.

Następnie poruszono temat gminnych dożynek, które planowane są w tym roku na niedzielę, 25 sierpnia. Burmistrz prosił, by sołtysi zastanowili się, w której wsi zorganizować Święto Plonów. Jako pierwszy, chętny zgłosił się sołtys Wyrębina, jednak decyzja o tym, gdzie odbędzie się impreza zapadnie w późniejszym terminie.

Na zakończenie skarbnik Andrzej Serek omówił założenia funduszu sołeckiego na bieżący rok.

 

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz