Koźmińskie legendy na scenie kina „Mieszko”

Udostępnij
„Klasówka z legend” – spektakl przygotowany przez dzieci i młodzież w ramach warsztatów teatralnych, można było obejrzeć w kinie „Mieszko”, 21 marca. Licznie zgromadzonej publiczności, grupa teatralna 22+1, przypomniała lokalne legendy m. in o genezie nawy Koźmin i bohaterach z przeszłości Aleksandrze Przyjemskim i Maćku Borkowicu. Było zabawnie i wesoło, choć mali aktorzy, z łezką w oku zagrali przedstawienie wieńczące, trwające od kilku miesięcy, warsztaty teatralne.

Zapowiedziana w szkole, klasówka z lokalnych podań i legend wprowadziła dwóch współczesnych bohaterów Stefana i Stasia w przebogaty, interesujący dawny świat. Malcy z rosnącym zainteresowaniem, odkrywali historię dziewczynki znalezionej w koszu żmij, a także szczegóły paktu wojewody Borkowica z diabłem i opowieść o oczach Pana Przyjemskiego.

Wraz z malcami w historie sprzed lat wciągała się publiczność.

Ciekawy scenariusz przedstawienia napisała Katarzyna Mikołajczak, która również była opiekunką  dzieci, uczestniczących w warsztatach teatralnych. Scenografię i stroje przygotowała Agnieszka Gryska – Walczak, przy współpracy z rodzicami i przyjaciółmi szkoły SP Nr 3.

Przypomnijmy, że „Klasówka z legend”, to spektakl przygotowany w ramach projektu „Koźmin, legendy i my”, dofinansowanego z unijnych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2-13, oś 4 Leader. To pierwszy tzw. „mały projekt”, zrealizowany w naszej gminie z tych środków. Pieniądze pozyskała gmina Koźmin Wielkopolski, jednak realizatorem projektu była Szkoła Podstawowa Nr3 w Koźminie Wlkp.

W ramach projektu odbywały się warsztaty teatralne. Mali aktorzy obejrzeli także spektakl w Poznaniu i zwiedzili teatr,  a także spotkali się z aktorem teatru kaliskiego Marcinem Trzęsowskim.

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz
Foto: SP Nr 3
Data publikacji: 26.03.2013r.