Po Festiwalu Wieprzowiny w Koźminie Wielkopolskim

Udostępnij
Takiej promocji mięsa wieprzowego w Koźminie Wielkopolskim jeszcze nie było. 30 czerwca podczas pierwszego Festiwalu Wieprzowiny, który odbył się przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych można było spróbować m.in. grillowanego schabu, karkówki, gulaszu z szynki, czarnej i białej kaszanki z cebulką. Te specjały przyrządzali doświadczeni i  znani z telewizyjnego programu „Kawa, czy herbata” kucharze Paweł Wiśniewski i Paweł Sulski. Głównym organizatorem tej ogólnopolskiej imprezy był Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza.

Święto producentów wieprzowiny rozpoczęło się już w sobotę. W  pierwszym dniu imprezy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się konferencja pod hasłem “Mięso wieprzowe – pyszne i zdrowe”.

Niedzielne świętowanie oficjalnie otworzyli: Maciej Bratborski, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, Maria Golińska, Prezes Grupy Producentów Rolnych w Koźminie Wielkopolskim, Zdzisław Tylicki, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza i Andrzej Joachimiak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wielkopolskim.

Na uczestników festiwalu czekały liczne atrakcje. Publiczność zabawiały kabarety Babiniec i Ławka Rezerwowych. Na scenie prezentowały się także zespoły: Kobylogórzanie, Koźmińska Orkiestra Dęta i Kapela znad Orli. Gwiazdą Festiwalu był zespół K.A.S.A.

Smakowitą część Festiwalu stanowiły degustacje wyrobów i potraw z wieprzowiny, przyrządzanie przez kucharzy Pawła Wiśniewskiego i Pawła Sulskiego. Mistrzowie kuchni serwowali cztery potrawy: grillowany schab, karkówkę, kaszankę i gulasz wieprzowy. Smakołyków mógł spróbować każdy, kto miał cierpliwość, stać w długiej kolejce.

Podczas Festiwalu odbył się konkurs kulinarny pod hasłem „Mięso wieprzowe – pyszne i zdrowe!” Czternaście drużyn walczyło o główną nagrodę, przygotowując trzy potrawy z wieprzowiny: schab na zimno, smalec domowy, „potrawę z wieprzowiny dla całej rodziny”. Gminę Koźmin Wielkopolski reprezentowały w konkursie koła gospodyń z: Wałkowa, Lipowca, Starej Obry, Staniewa i Szymanowa, a także restauracja „Pod Szyszkami” i Teresa Tyrakowska. Potrawy oceniało jury.

Odbył się także konkurs kulinarny dla vipów, w którym należało wykazać się umiejętnością przyrządzenia szaszłyków. 

Dużą popularnością cieszyły się także konkursy dla publiczności:  rzut świńską nóżką, podnoszenie świnki, strzelanie z wiatrówki. Specjalnie dla dzieci zorganizowano konkurs rysunkowy polegający na namalowaniu świnki.

Data publikacji: 2.07.2013r.
Tekst: Agnieszka Flejsierowicz
Foto: Zbigniew Bojanek, Agnieszka Flejsierowicz