Jubileusz 125 lecia Chóru Mieszanego im. Czesława Czypickiego przy Ośrodku Kultury w Koźminie Wlkp. połączony został z XXII Koźmińskimi Spotkaniami Chóralnymi.
W ramach uroczystości jubileuszowej 16 czerwca 2014 r. na grobie śp. Wojciecha Czypickiego zamontowano tablicę nagrobkową z informacją o miejscu spoczynku Czesława Czypickiego, patrona koźmińskiego chóru.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się 22 czerwca w Sali Widowisko – Kinowej „ Mieszko” przy ul. Boreckiej 18. Członkowie Zarządu pracowicie rozpoczęli dzień jubileuszu. W godzinach porannych pierwsza delegacja w składzie: Wojciech Gaweł, Ewa Murawska, Janina Przybył, Alicja Otworowska i Jerzy Dykcik złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową Czesława Czypickiego przy ul. Boreckiej 18. Druga delegacja w składzie: Stefan Każmierczak, Aleksandra Bączkiewicz, Seweryna Filipiak i Oktawian Liebig spotkała się na cmentarzu, gdzie zapalono znicz na grobie śp. Wojciecha Czypickiego i nowo zamontowanej tablicy nagrobkowej Czesława Czypickiego.
Z inicjatywą wykonania tablicy nagrobkowej Czesława Czypickiego patrona koźmińskiego chóru wystąpił Prezes Honorowy Chóru druh Stefan Kaźmierczak. Pomysł zaakceptował Zarząd Chóru, a ufundował Burmistrz Koźmina Wlkp., Maciej Bratborski. Tablicę w części sponsorował i wykonał Zakład Kamieniarski Wojciecha Bąka z Koźmina Wlkp.
W kolejności znicze zapalono na grobach prezesów: Józefa Borowskiego, Dionizego Cieszyńskiego , Witolda Wieczerskiego, dyrygentów: Franciszka Figaszewskiego, Józefa Stańczyka i Koletty Szczepaniak. Na cmentarzu przy ul. Pleszewskiej zapalono znicz na grobie Prezesa Stefana Antoniewicza.
Po zakończeniu zapalania jubileuszowych zniczy i złożeniu kwiatów obie delegacje udały się do Klasztoru, gdzie o godz. 10.00 odbyła się msza św. z udziałem wszystkich chórzystów. Msza św. odbyła się w intencji zmarłych i czynnych członków chóru. Jej liturgię śpiewem wzbogacił występ chóru.

Koncelebrant mszy św. ks. Prałat Marek Spychała z uznaniem wspomniał o długiej historii chóru. Podziękował za udział w uroczystościach religijnych w obu koźmińskich parafiach. Życzył chórzystom zdrowia, wszelkiej pomyślności i opatrzności św. Cecyli Patronki śpiewu i muzyki sakralnej.
Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się o godz. 15.00. wszystkich zebranych powitał Prezes Chóru im. Czesława Czypickiego Wojciech Gaweł hasłem „Cześć Pieśni” i poprosił zebranych o powstanie i uczczenie minutą ciszy zmarłych członków chóru jubilata. Następnie poprosił Burmistrza Macieja Bratborskiego o otwarcie jubileuszu i XXII Koźmińskich Spotkań Chóralnych. W swym krótkim wystąpieniu burmistrz wspomniał że na jubileusz składa się historia wielu pokoleń śpiewaków. Chór jest najstarszą instytucją kulturalną w naszym mieście. Ma wielki szacunek do chóru za lata śpiewania dla mieszkańców naszego miasta podczas uroczystości kościelnych, patriotycznych i okolicznościowych. Życzył Chórzystom wszelkiej pomyślności i dalszej motywacji, aby tradycja nadal trwała i doczekała się kolejnych jubileuszów. Wyraził zadowolenie, że kolejne chóry i delegacje odwiedzały nasze miasto. Przekazał również pozdrowienia od węgierskiego chóru z Balatonmariafurdo, który w ubiegłym roku był uczestnikiem Koźmińskich Spotkań Chóralnych. Po tych informacjach Burmistrz otworzył uroczystość jubileuszową i XXII Koźmińskie Spotkania Chóralne. O dalsze prowadzenie uroczystości druh Prezes W. Gaweł poprosił dyrygentkę koźmińskiego chóru druhnę Gabrielę Dopierałę, która bardzo serdecznie powitała przybyłych gości:
– Z-cę Prezesa PZCHiO Oddział w Ostrowie Wlkp. – Andrzeja Sobańskiego z małżonką, Z-cę Starosty Powiatu Krotoszyńskiego – Krzysztofa Kaczmarka, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp. – Justyna Zaradniaka, Burmistrza Miasta i Gminy Koźmina Wlkp.- Macieja Bratborskiego z małżonką, Zbigniewa Bojanka – przedstawiciela dyrekcji i pracowników Gminnego Zespołu Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp. Daniela Szczepaniak – byłego Dyrektora Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, Kazimierza Mazura – Kierownika „Kapeli znad Orli”. Proboszcza parafii pw. św. Stanisława BiM – ks. Prałata Marka Spychałę. Przybyłych dyrektorów szkół działających na terenie naszego miasta:
– Dyrektora SP nr 1 im . Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 – Bożenę Kulkę
– Dyrektora SP nr 3 im Kornela Makuszyńskiego – Arlettę Szkudlarek
– Dyr. ZSP im. Józefa Marcińca – Andrzeja Joachimiaka
– Dyr. LO im. Powstańców Wielkopolskich – Barbarę Opielewicz
– Przedstawicieli OSP z Prezesem Arturem Grzesiakiem
– Bolesława Kasprzaka z małżonką
– Członka wspierającego chóru Wiesławę Gawrońską
– Redaktora Naczelnego „Echo Koźmina” – Grzegorza Pierzchałę
– Przedstawiciela redakcji „Gazety Krotoszyńskiej”
Przybyłe chóry na XXII Koźmińskie Spotkania Chóralne:
– Koło Śpiewacze „Cecylia” z Kobylina
– Koło Śpiewacze „Harmonia” ze Zdun
– Koło Śpiewacze „Cecylia” z Sulmierzyc
Delegacje zaprzyjaźnionych chórów:
– Chóru Mieszanego „Jutrzenka” z Borku Wlkp.
– Chóru im. K.T. Barwickiego z Jarocina
– Towarzystwa Śpiewaczego z Odolanowa
– Chóru Męskiego „Harmonia” z Pleszewa oraz wszystkich melomanów pieśni chóralnej.
Po powitaniach prowadząca zaprosiła na scenę jubilata Chór im. Czesława Czypickiego, który przywitał wszystkich gości pieśnią – „Zgodnym Chórem bracia”.

W kolejności Prezes Koźmińskiego Chóru przedstawił historię chóru:
Oto najważniejsze fragmenty:
W dniu 22 czerwca 1889 r. z inicjatywy adwokata Czesława Czypickiego przy współpracy Towarzystwa Przemysłowego powstało Koło Śpiewackie Polskie, jako chór męski.
W 1892 r. Koło przystępuje do Związku Kół Śpiewaczych w Poznaniu,którego współzałożycielem i pierwszym Prezesem zostaje nasz Patron Czesław Czypicki. W okresie zaborów chór organizuje koncerty i przedstawienia teatralne ku pokrzepieniu polskich serc, w podtrzymaniu ducha narodowego. W 1929 r. Bierze udział we Wszechsłowiańskim Zjeździe Kół Śpiewaczych w Poznaniu, gdzie otwarcia imprezy dokonał Prezydent RP – Ignacy Mościcki, a połączonymi chorami dyrygował Feliks Nowowiejski. Od 1938 r. Chór przyjmuje imię założyciela Czesława Czypickiego.
Po II wojnie światowej chór wznawia działalność w 1948 r. Za swą aktywną działalność i odwiedzenie wielu miejscowości chór otrzymał przydomek ”muzycznego pielgrzyma”
Od 1953 r. patronat nad chórem przejmuje Spółdzielnia „Wetlek” i Spółdzielczy Ośrodek Kulturalno Oświatowy „Koźminianka”. Trwa to do 1980 r. W tym okresie było 7 dyrygentów. Najdłużej pracowali: Józef Stańczyk, Koletta Szczepaniak, Franciszek Świca, Mirosława Otworowska – Rembacz. Prezesem w l. 1948-1980 był Stefan Antoniewicz.
Po 10 letniej przerwie chór wznosił działalnośc 9.9.1991 r. Była to inicjatywa Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Bolesława Kasprzaka. Chór działał przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i pod patronatem Burmistrza. Dyrygentką została Koletta Szczepaniak, a Prezesem Stefan Kaźmierczak. Chór wiele koncertował i wziął udział w Międzynarodowym Konkursie w Holandii zajmując w swojej kategorii I Miejsce.
Od 1995 r. dyrygentem jest Gabriela Dopierała, jej z-cą i akompaniatorką Alfredą Damazyniak, a Prezesem Wojciech Gaweł. Bardzo owocna była działalność chóru w l. 1996-2014. Chór koncertował w 25 miejscowościach w kraju oraz 2 razy w Niemczech, Zorganizowano jubileusze 110-15-120-125 lecia. Ogółem zorganizowano 22 Koźmińskie Spotkania Chóralne w których wystąpiło 70 chórów, w tym 3 z Holandii i 1 z Węgier. Ważniejsze imprezy wojewódzkie i ogólnopolskie:
– Koncert połączonych chórów woj. kaliskiego podczas wizyty Jana Pawła II w Kaliszu.
– Integracyjne Zjazdy Chórów wok. Wielkopolskiego, które odbyły się w Żerkowie I Jarocinie.
– Ogólonpolski Zlot Chórów i Orkiestr w Licheniu – „Janowi Pawłowi II w dowód wdzięczności”
– Zlot Chórów z Wielkopolski w Poznaniu z okazji 120-lecia Powstania Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego.
– w dniu 13.11. 2004 r. W Gnieźnie Chór przystąpił do Wielkopolskiej Konfraterni Najstarszych Chórów Wielkopolskich. Dokument podpisali prezesi Wojciech Gaweł i Stefan Kaźmierczak.
– Największą imprezą w Koźminie Wlkp. był XXII Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski połączony z Jubileuszem 120-lecia Chóru im. Czesław Czypickiego i XVII Koźmińskimi Spotkaniami Chóralnymi. Swój program zaprezentowało 350 śpiewaków z 11 chórów.
Mieszkańcy Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., wysłuchali kilkudziesięciu koncertów podczas uroczystości świeckich, kościelnych i okolicznościowych.
Ze swej 125 letniej działalności chór posiada wiele pamiątek, dyplomów, grawertonów, listów pochwalnych, 2 medale „Za zasługi dla Społecznego Ruchu Muzycznego i między innymi najważniejsze wyróżnienie Złotą Odznaką z Laurem Wieńcowym. Kilkudziesięciu Chórzystów poosiada Honorowe Odznaki Polskiego Związku Śpiewaczego.
Aktualnie prezesem jest Wojciech Gaweł, dyrygentką Gabriela Dopierała, a jej zastępcą
i akompaniatorką Alfreda Damazyniak. Zapiski kronikarskie i kronikę prowadzą – sekretarz – Ewa Murawska i Prezes Honorowy Stefan Kaźmierczak.
Po przedstawieniu historii prowadząca uroczystości poinformowała ze tradycją jest, że z okazji jubileuszy Polski Związek Chórów i Orkiestr przyznają wyróżniającym się członkom chórów i działaczom odznaki honorowe. O zabranie głosu i wręczenie odznak zaproszony zostaje Andrzej Sobański – z-ca Prezesa PZCHiO Oddział w Ostrowie Wlkp.
Przyznane zostały następujące odznaki honorowe:
Przez Zarząd Główny PCZHiO w Warszawie.
– Odznaką Honorową IV stopnia – Złotą z Laurem otrzymują: Zofia Jacek i Edward Maciejak.
Przez Zarząd PZCHiO w Ostrowie Wlkp.:
Odznaką Honorową III stopnia – Złotą otrzymują:
Barbara Maciejak, Maria Maćkowiak, Alfreda Damazyniak, Gabriela Dopierała, Albin Bakalarz, Jan Styburski.
Odznaki Honorowe II stopnia – Srebrne otrzymują:
Aleksandra Bączkiewicz, Janina Garsztka, Kamila Grzesiak, Ewa Murawska, Maria Olejnik, Alicja Otworowska, Janina Przybył, Czesław Stabrowski.
Odznaki honorowe I stopnia – Brązowe otrzymują:
Krystyna Stempniak< Lidia Małecka, Jerzy Dykcik.
Druh Andrzej Sobański pogratulował odznaczonym i zaprosił do wspólnego zdjęcia, a następnie odczytał życzenia od prezesa Zarządu Ostrowskiego Odziału PZCHIO.

W następnym punkcie uroczystości nastał czas składania życzeń dla Jubilata.
Jubileuszowe życzenia , pamiątki, kwiaty w kolejności przekazali.
– Z-ca Starosty Powiatu Krotoszyńskiego – Krzysztof Kaczmarek
– Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. – Maciej Bratborski
– Koło Śpiewacze Harmonia Zduny
– Bolesław Kasprzak w imieniu własnym i członków Stowarzyszenia „ Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp.- Bellheim”.
– Dyrektor ZSP im. Józefa Marcińca – Andrzej Joachimiak
– Delegacja Towarzystwa Śpiewaczego – Odolanów
– Koło Śpiewacze „Cecylia” – Kobylin
– Koło Śpiewacze „Cecylia Sulmierzyce”
– Daniel Szczepaniak – były dyr. M-GOK
– Bożena Kulka dyr. SP nr 1 w imieniu SP nr 3 I LO
– Delegacja Chóru Męskiego „Harmonia”- Pleszew
– Delegacja OSP Koźmin Wielkopolski
– Delegacja Chóru „Jutrzenka” z Borku Wlkp.
– Kierownik „Kapeli znad Orli” – Kazimierz Mazur
– Delegacja Chóru im. K.T. Barwickiego – Jarocin

Prowadząca odczytała przesłane życzenia od Klubu seniora i członka wspierającego Anieli Wojciechowskiej oraz podziękowała za złożone życzenia, a Zarządowi Głównemu PZCHiO
i Ostrowskiemu Oddziałowi za przyznane honorowe odznaki. Zakończono pierwsza część uroczystości jubileuszowej.
Rozpoczęły się XXII Koźmińskie Spotkania Chóralne.
W kolejności wystąpiły zaproszone chóry:
1.Koło Śpiewacze „Cecylia” z Kobylina. Powstało w 1892 r. Liczy 25 osób Dyrygentem jest Ireneusz Noelle , a prezesem Mieczysław Balcerek. Posiada Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym. Wykonało utwory:
– „Domek rodzinny”, „Kołysanka” – opr. J.Maklakiewicza, „Zostańmy na tej ziemi”
2. Koło Śpiewacze „Cecylia” z Sulmierzyc. Powstało w 1892 r. Dyrygentem jest Małgorzata Wysocka a Prezesem Werner Orlikowski. Liczy 25 osób. Wykonało utwory:
– „Krakowiak” – Stanisława Kazuro, „Nim nadejdzie swit” – sł. K. Winkler aranż.
W. Janiszewski, „Heaven is wondrful place” –opr. K.Koperski
3. Koło Śpiewacze “Harmonia” ze Zdun. Powstało w 1923. Dyrygentem jest Bogusława Dengusiak, a Prezesem Janusz Roszak. Liczy 29 osób. Posiada Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym. Wykonało utwory: „Ave Maris Stella”, „Modlitwa z opery „Wolny Strzelec” – Karola Marii Webera, „Oswicie” Miłosz Kotarbiński – opr. Maszyński
4. Chór Mieszany im. Czesława Czypickiego z Kożmina Wlkp. Powstał w 1889 r. Dyrygentem jest Gabriela Dopierała, z-cą i akompaniatorką Alfreda Damazyniak, a Prezesem Wojciech Gaweł. Liczy 32 osoby. Posiada Złotą odznakę z Wieńcem Laurowym. Wykonał utwory:
„O dzięki ci Przeszłości” w układzie F. Jasionowskiego, „Taniec polski” Anonima, „To swit, to zmrok” z musicalu „Skrzypek na dachu” – Jerry Bock, „Nim Świt” – amerykańska melodia ludowa.

Zakończyły się XXII Koźmińskie spotkania Chóralne. Dla chóru Jubilata przygotowano pamiątki. O ich wręczenie prowadząca poprosiła Burmistrza Macieja Bratborskiego, który był ich fundatorem.
Prowadząca nadmieniła, że chór w swej działalności zawsze mógł liczyć na pomoc wielu osób. Dziś chcielibyśmy im podziękować za wieloletnia współprace, a szczególnie za ostatnie 5 lat. Jako podziękowanie proszę przyjąć od Zarządu i całego chóru te symboliczne pamiątki.
Niektórych gości zabrakło na uroczystości, bo w tym dniu spełniały inne obowiązki służbowe. Prezes W. Gaweł wręczył obecnym na uroczystości gościom symboliczne pamiątki wśród których znaleźli się: Andrzej Sobański, Krzysztof Kaczmarek, Justyn Zaradniak, Maciej Bratborski, Andrzej Joachimiak, Grzegorz Pierzchała, Kazimierz Mazur, Zbigniew Bojanek. (pełnione funkcje przedstawiono podczas powitania na rozpoczęciu uroczystości).
Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem hasła Wielkopolskiego Zw. Śpiewaczego – „Leć o Pieśni”. Podczas spotkania towarzyskiego wymieniono się doświadczeniami z działalności chóralnej i gromkimi śpiewami okolicznościowymi.
Opracował Prezes Honorowy Chóru
Stefan Kaźmierczak