Pamiętamy o ofiarach Katynia

Udostępnij

Apel pamięci, z okazji 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, odbył się 6 maja przy  Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy. To miejsce, w którym pięć lat temu uroczyście posadziliśmy Siedem Dębów Pamięci – dla uczczenia pamięci koźminiaków zamordowanych w Katyniu, Twerze i innych obozach na Wschodzie.
Pięć lat temu gmina Koźmin Wielkopolski wraz z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy włączyła się w ogólnopolski program edukacyjny „Katyń …ocalić od zapomnienia”, którego celem było posadzenie w całej Polsce dębów pamięci poświęconych ofiarom mordu w obozach na Wschodzie.

Każdego roku społeczność koźmińskiego gimnazjum, w rocznicę zbrodni katyńskiej wspomina bohaterów. Tegoroczne obchody miały  jednak charakter wyjątkowy. W apelu uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., radni Rady Miejskiej, dyrektorzy placówek oświatowych i poczty sztandarowe szkół.

Po hymnie państwowym głos zabrał burmistrz Maciej Bratborski, który podziękował społeczności gimnazjum za wzorową opiekę nad Dębami Katyńskimi i kultywowanie pamięci o tych wydarzeniach.  
Następnie młodzież wywoływała nazwiska koźminiaków  dla których szumią Katynskie Dęby i krótko przypominała ich biogramy: Telesfora Synoradzkiego, Edwarda Woronowicza, Stanisława Majcherkiewicza, Bronisława Tetzlaffa,  Józefa Marciniaka, Władysława Sinieckiego i Franciszka Gątowskiego. Wspominano również sylwetkę Józefa Klinika, urodzonego na ziemi koźmińskiej, którego Dąb Pamięci posadzono we Wrocławiu.  

Gestem pamięci było zapalenie zniczy przy tabliczkach z nazwiskami.

Fragmenty listów i pamiętników polskich żołnierzy rozstrzelanych na Wschodzie, czytane przez gimnazjalistów, przypomniały o wymiarze zbrodni sprzed 75 lat.

Data publikacji 6.05.2015r.
Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz