Koźmińska szkółka piłkarska uczy i rozwija

Udostępnij

Od 2012 r. działa w Koźminie Wielkopolskim szkółka piłkarska przy Gminnym Ośrodku Sportu.  W trakcie roku szkolnego, na zajęcia sportowe,  regularnie uczęszcza do niej ponad 100 dzieci z terenu  naszej gminy, w wieku od 5 do 16 lat. Szkółka piłkarska to szansa na  lepszy rozwój fizyczny dzieci i młodzieży, zagospodarowanie im czasu wolnego, rozwijanie pasji i kształtowanie charakterów.

Od września do czerwca, niemal każdego dnia na kompleksie boisk przy ul. Floriańskiej trenują młodzi piłkarze ze szkółki. Każda grupa wiekowa od żaków po juniorów spotyka się na treningach dwa razy w tygodniu. Pod okiem swoich trenerów wykonują ćwiczenia ogólnorozwojowe  i uczą się techniki gry w piłkę nożną. Doświadczoną kadrę trenerską, stale podnoszącą kwalifikacje tworzą: Adam Włodarczyk, Tomasz Kąkolewski, Adam Kuzia, Mateusz Helwich. W okresie jesienno-zimowym zajęcia odbywają się w halach sportowych.
Chętnie przywożę syna na treningi do szkółki, bo jestem pewien, że są to godziny, których syn  nie spędzi przed komputerem – mówi tato jednego z małych piłkarzy.

Korzyści płynące z uczęszczania  dzieci do szkółki dostrzega wielu rodziców.  

W imieniu mojego syna dziękuję za lekcje nauki piłki nożnej, które były jak lekcja życia. Piłka to teraz nasz konik, nasz świat. Mamy nadzieję, że kolejne lata będą tak samo miłe, jak  ten ostatni rok, który przeżyliśmy, trenując w szkółce GOS. – mówi Anita Siennicka, mama chłopca z drużyny żaków.

Wszystkie drużyny z koźmińskiej szkółki grają w lidze Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W meczach z rówieśnikami z całego okręgu  konfrontują swoje umiejętności i uczą się zasad sportowej rywalizacji.

Marzeniem Sławomira Gruchały, dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu było i jest, tworzenie w Koźminie Wielkopolskim  szkółki piłkarskiej na wysokim poziomie, z interesującą ofertą.
Nieustannie dążymy do rozwoju naszej szkółki pod względem sportowym, oraz przed wszystkim organizacyjnym. Wzorujemy się na najlepszych szkółkach w Polsce; gdzie poza rozwojem sportowym zwraca się uwagę na naukę, wychowanie i kształtowanie postaw prospołecznych. – mówi dyrektor.

Odkąd szkółka działa pod skrzydłami GOS, jej oferta bardzo się wzbogaciła.   

W roku szkolnym, oprócz regularnych treningów  młodzi piłkarze wyjeżdżają m.in. na mecze Lecha Poznań, a także do aquaparku w Jarocinie. W grudniu jest organizowane  spotkanie  ze św. Mikołajem, który dla wszystkich przywozi paczki, a w czerwcu spotkanie podsumowujące sezon piłkarski z nagrodami dla wyróżniających się zawodników.  

W  wakacje letnie i zimowe GOS organizuje dla młodych  piłkarzy  nieodpłatne obozy sportowe. W tym roku w dwutygodniowym obozie letnim, który rozpoczął się 3 sierpnia wzięło udział 90 dzieci. Oprócz treningów, obozowicze  korzystali  z uroków koźmińskiego basenu. Odbyło się również spotkanie z koźmińskimi strażakami. Nie zabrakło również wspólnych wycieczek m.in. do „Ośrodka Edukacji Leśnej” w Czeszewie czy na stadion KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN. W ramach obozu dzieci miały zapewniony obiad.

W czasie wakacji szkółka GOS zorganizowała także dwa rodzinne wyjazdy na mecze ekstraklasy do Poznania i Lubina.
Wszystkie treningi ,  wyjazdy i spotkania  w ramach szkółki są finansowane z budżetu miasta i gminy Koźmin Wlkp. przy wsparciu rodziców, którzy mają do wyboru dwie stawki opłaty  30 zł lub 50 zł miesięcznie za jednego uczestnika.
 
W rozpoczynającym się sezonie każde dziecko otrzyma strój piłkarski,  getry, dres, kurtkę przeciwdeszczową i torbę sportową.

Szkółka piłkarska GOS, podobnie jak inne tego typu szkółki w kraju, otwiera drzwi do kariery piłkarskiej, przed najzdolniejszymi sportowcami z naszej gminy. Kadra koźmińskiej szkółki z dumą patrzy na swojego wychowanka Jakuba Lisa, który przeszedł pomyślnie rekrutację i od września będzie kontynuował naukę w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu w klasie sportowej KKS Lech Poznań. Także inni młodzi sportowcy z koźmińskiej szkółki odnoszą sukcesy.  W minionym sezonie drużyna młodzika zajęła trzecie miejsce w rozgrywkach ligowym oraz uczestniczyła w finale krajowym turnieju „Mała Piłkarska Kadra Czeka”, gdzie zajęła XIII miejsce w skali kraju. Dyrektor GOS liczy na to, że w niedalekiej przyszłości zawodnicy ze szkółki będą stanowić o sile drużyny seniorskiej „Białego Orła“.

Działalność szkółki jest najlepszym dowodem na to, że modernizacja kompleksu boisk przy ul.  Floriańskiej miała sens. Cieszę się, że szkółka piłkarska przy GOS tak prężnie działa, dając młodym ludziom z miasta i gminy Koźmina Wlkp. szansę na rozwój pasji i zainteresowań. Serdecznie gratuluję wszystkim piłkarzom, których kariera sportowa rozwija się i życzę im wielu sukcesów.  – mówi Maciej Bratborski, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

Sukcesy zawodników i rosnące zainteresowanie działalnością szkółki to siła napędowa do dalszego jej rozwoju. Kadra trenerska ma wiele siły i zapału do pracy ze wszystkimi dziećmi, które chcą uczęszczać na tego typu zajęcia sportowe. – Startując we współzawodnictwie sportowym dąży się co prawda do jak najlepszych wyników, jednak w drużynach młodzieżowych ten wynik nie jest najważniejszy. Tutaj liczy się przede wszystkim dobra zabawa poprzez sport.  – mówi jeden z trenerów.

Data publikacji
19.08.2015r.
Tekst: Agnieszka Flejsierowicz
Foto: GOS