Zaproszenie na bezpłatne badanie znamiom na skórze

Udostępnij

Każdy nowotwór, w tym nowotwór skóry, jest zawsze poprzedzony zmianami przedrakowymi, które mogą się przekształcić w czerniaka lub nieczerniakowego raka skóry. Jest to oczywiście proces długotrwały i wielostopniowy, a nie każdazaobserwowana na skórze zmiana musi się przekształcić w stan chorobowy. Żadnej zmiany nie można jednak lekceważyć. Liczba zachorowań na czerniaka rośnie bowiem z roku na rok. Dzieje się tak mimo faktu, że nowotwór ten jest łatwy do zauważenia a jego diagnostyka jest niezwykle prosta i tania. Wystarczy wizyta u dermatologa lub specjalisty onkologa, który przeprowadzi bezbolesne i nieinwazyjne badanie dermatologiczne.

W Polsce, jak wykazują badania, większość z nas słyszała o czerniaku, najgroźniejszym nowotworze skóry. Niestety tylko 15 % społeczeństwa udało się do lekarza choć raz w roku aby skontrolować występujące na skórze znamiona i pieprzyki w obrębie których choroba rozwija się najczęściej. Zapraszamy zatem na nieodpłatne badania organizowane przez Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE”. Badanie to polega jedynie na oglądaniu zmian oraz ocenie ich struktur barwnikowych na poziomie skóry prowadzonym przez specjalistę onkologa, który w tym dniu będzie tylko do Twojej dyspozycji.

Badania będą prowadzone dniu 6 września 2015 roku w uruchomionym przez Stowarzyszenie „GABINECIE POD CHMURKĄ” w trakcie Dożynek Powiatowych od godz. 14.00 do godz. 18.00.  Przy okazji każdy zainteresowany będzie mógł wykonać badanie objętości i pojemności płuc (spirometrię) oraz skorzystać z pomiaru ciśnienia krwi i badania poziomu cukru we krwi. Zapraszamy na boisko przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp.

W zapobieganiu chorobie ważna jest profilaktyka i związana z nią wiedza na temat jej podstawowych zasad. W przypadku czerniaka wystarczy stosowanie kilku prostych zasad ochrony, a mianowicie:
1.    Systematycznej kontroli własnych znamion na ciele w celu identyfikacji nowych lub zmieniających się znamion, a do objawów budzących nasz niepokój winny w tym przypadku należeć:
•    zmiany zachodzące w już istniejących znamionach, takie jak powiększenie się znamienia, zmiana jego kształtu, granic, zabarwienia, świąd lub pieczenie w obrębie zmiany,
•    pojawienie się nowego ogniska barwnikowego charakteryzującego się asymetrią, nieregularnymi i nieostrymi granicami, nieregularnym zabarwieniem lub nadżerką w obrębie znamienia.
2.    Rozsądnego korzystanie ze słońca, tj. opalajmy się bezpiecznie i unikajmy nadmiernego słońca, szczególnie w godz. 11.00-16.00, a także zrezygnujmy z solarium.
3.    Stosujmy “płaszcz ochronny” w postaci odpowiednich kremów ochronnych  a także nośmy okulary przeciwsłoneczne oraz okrycie głowy.
4.    Korzystajmy z systematycznych badań profilaktycznych oraz porad dermatologa lub specjalisty onkologa. Badania te prowadzone przez osoby dorosłe przynajmniej raz w roku a dzieci raz na dwa lata winny stać się naszą drugą naturą.

W Polsce większość osób zgłasza się, gdy zmiany są już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego powodu liczba chorych umierających na czerniaka jest u nas bardzo duża (30-40%). W ciągu roku umiera 1100 osób przy około 3000 nowych zachorowań. Natomiast czerniak wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony.

Skorzystaj zatem  z bezpłatnych badań profilaktycznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie w ramach projektu “Twoja szansa w walce z czerniakiem – Zbadaj znamiona”. Badania są współfinansowane ze środków Powiatu krotoszyńskiego i ułatwiają każdemu pacjentowi szybki kontakt z lekarzem specjalistą. To jest Twoja szansa na zdrowie.

Data publikacji 26.08.2015r.
Tekst : Aleksandra Opalińska