Koncert ku pamięci Czesława Czypickiego

Udostępnij
W niedzielne popołudnie, 11 października w sali widowiskowo-kinowej „Mieszko” odbył się koncert w 160. rocznicę urodzin założyciela i patrona koźmińskiego chóru Czesława Czypickiego. W programie znalazły się  znane pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe w aranżacjach przygotowanych przez koźmińskie dzieci i młodzież, a także chór i Koźmińską Orkiestrę Dętą. W rolę konferansjera wcielił się Stefan Kaźmierczak, pomysłodawca muzycznego spotkania pokoleń.

Koncert poświęcony Czesławowi Czypickiemu odbył się w ramach XXIII Koźmińskich Spotkań Chóralnych. Współorganizator tych spotkań – Chór im. Cz. Czypickiego – z okazji urodzin swojego patrona zaprosił do wspólnego śpiewania utalentowanych muzycznie uczniów koźmińskich szkół i grupy wokalne,  działające w ośrodku kultury. – Wraz z zaproszeniami rozesłaliśmy do wykonawców  pozycję  utworów z bogatego repertuaru pieśni patriotycznych. Zespoły wybierały jedną pieśni z listy, a kolejne dwie poświęcone Ojczyźnie przygotowywały według własnego uznania – mówi Stefan Kaźmierczak.        

Koncert rozpoczął się od wspólnego odśpiewania „Roty”. Gości powitał prezes chóru Wojciech Gaweł. Wśród gości znaleźli się między innymi: Maciej Bratborski, Burmistrz  Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski wraz z małżonka i Justyn Zaradniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp.     

Następnie prowadzący zaprosił na scenę wykonawców w kolejności: I LO, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, SP Nr 3, SP Nr 1, Gimnazjum, zespoły ośrodka kultury pod opieką Alfredy Damazyniak, Koźmińską Orkiestę Dętą  i Chór im.Cz. Czypickiego. Każdy z zespołów przedstawił fragment życiorysu Czesława Czypickiego. Ze sceny popłynęły znane melodie m.in. „Ostatni Mazur” , „Biały krzyż””, „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie”, „Marsylianka Wielkopolska” i inne.

Z okazji „okrągłych” urodzin patrona chóru, Gmina Koźmin wydała okolicznościowy folder, z życiorysem Czesława Czypickiego i fotografiami koźmińskich miejsc pamięci poświęconych Czypickiemu. Każdy z uczestników niedzielnego koncertu otrzymał pamiątkowy folder.  

Jak na urodziny przystało, po zakończeniu muzycznych prezentacji na salę wjechał ogromny tort urodzinowy, który dla wszystkich wykonawców był wspaniałym podziękowaniem za piękne występy na scenie.  

Data publikacji 12.10.2015r.
Tekst i foto:Agnieszka Flejsierowicz