Akcja poboru krwi w ambulansie przy ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim

Udostępnij
 Już po raz trzeci Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współudziale Klubu HDK PCK przy Urzędzie Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. zorganizował akcję honorowego krwiodawstwa. Została ona przeprowadzona w czwartek, 12 listopada przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz OT RCKiK w Krotoszynie.


Specjalny ambulans do poboru krwi czekał, już po godz.8.00, na wszystkich chętnych przy hali sportowej. Dawcą mógł zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat legitymujący się dowodem osobistym. Procedura oddawania krwi składała się z kilku etapów. Każdy potencjalny dawca musiał się najpierw zarejestrować na specjalnym kwestionariusz. Następnym etapem było badanie krwi i lekarskie, które decydowało o kwalifikacji do oddania krwi. Każda zakwalifikowana osoba, mogła na miejscu uzupełnić płyny w organizmie. Oddawanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika trwało od 5 do 10 minut. Po oddaniu krwi dawca przez moment pozostawał na miejscu celem regeneracji sił. Każdy uczestnik akcji, opuszczając punkt poboru, otrzymał ekwiwalent kaloryczny w postaci 8 tabliczek czekolady oraz butelkę napoju.

Czwartkowa akcja cieszyła się większym powodzeniem niż w latach ubiegłych.  W ciągu ponad 4 godzin (pobór krwi został przedłużony do godz. 13.30) zarejestrowano 80 kandydatów, z których aż 64 oddało krew. Szczególnie dużą frekwencję wykazali uczniowie koźmińskiego Zamku. Krew oddało 40 uczniów i 4 nauczycieli  ZSP im. J. Marcińca, co stanowi prawie 69% wszystkich dawców w tym dniu. Na akcji zebrano 28420 ml  krwi tj. 28,42 litrów bezcennego leku.  
Tegoroczna akcja w koźmińskim Zamku była rekordowa: uplasowała się na 3 miejscu w powiecie, a jednocześnie na 3 miejscu w Koźminie Wielkopolskim.

Organizatorami byli: Karol Ratajczyk – opiekun Szkolnego Koła PCK w ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim oraz Wiesław Głuszek – Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy UMiG Koźmin Wielkopolski.

Data publikacji
18.11.2015r.
Tekst i foto:
Karol Ratajczyk, Wiesław Głuszek