Dzieci z Mokronosa uratowały grobowiec powstańca

Udostępnij
Grobowiec rodziny Szraderów w Mokronosie, w którym spoczywa ciało powstańca styczniowego Napoleona Szradera został odnowiony. To wspólna inicjatywa uczniów z koła polonistycznego w Szkole Podstawowej w Mokronosie, prowadzonego przez nauczycielkę Mariolę Przybylską  i proboszcza miejscowej parafii. 13 listopada nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy nagrobnej, upamiętniającej lokalnych powstańców.

Piękna inicjatywa i piękna uroczystość. 13 listopada społeczność uczniowska i zaproszeni goście, w gronie których znalazł się burmistrz Maciej Bratborski, spotkali się w kościele w Mokronosie, by uczcić święto 11 listopada. Uroczystość była połączona z odsłonięciem tablicy nagrobnej poświęconej powstańcom styczniowym: Napoelonowi Szraderowi ze Skałowa i  Józefowi Chełmickiemu z Gościejewa.

Dzieci z koła polonistycznego przygotowały program słowno-muzyczny, przybliżający sylwetki bohaterów.  – Serdecznie dziękuję Wam za to, że swój patriotyzm wyrażacie poprzez pamięć o bohaterach sprzed lat – zwrócił się do młodych humanistów burmistrz Maciej Bratborski.

Po programie słowno – muzycznym wszyscy udali się na dziedziniec przy kościele, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstańców. Tablicę wykonał nieodpłatnie zakład kamieniarski Zygmunta i Wojciecha Bąków.
Przy tablicy delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Data publikacji 18.11.2015
Tekst i foto: af