Gimnazjaliści poznawali tajniki chemii

Udostępnij

11 kwietnia w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy odbyły się  warsztaty „Chemii w małej skali”. Prowadzący zajęcia: Karolina Kotowicz, Joanna Sułkowska i  Krystian Ogeniewski, są pracownikami Centrum Chemii w Małej Skali działającego przy Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii UMK w Toruniu. W naszej szkole gościli po raz szósty.

 

Uczniowie klas I i II podczas dwugodzinnych warsztatów samodzielnie wykonywali doświadczenia, pod nadzorem prowadzących. Młodzież klas III miała okazję powtórzyć sobie wiadomości praktyczne do egzaminu.  Niektóre z eksperymentów wywoływały w uczestnikach dużo wrażeń, np.:  

  • Badanie mieszaniny kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej – „tabletka musująca”,
  • Działanie roztworem chlorku rtęci(II) na miedź (lub stop miedzi)
  • Ogrzewanie kwasu bornego i alkoholu etylowego – „zielone płomienie”,
  • Destylacja atramentu z alkoholem.

Wspaniałą atmosferę warsztatów zapewniły nie tylko ciekawie przygotowane doświadczenia; uczestnicy świetnie bawili się dzięki humorystycznemu prowadzeniu zajęć.

Bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczestników cieszył  się również  pokaz doświadczeń przez prowadzących wspólnie z uczniami, który odbył się po zajęciach warsztatowych. Pokaz oparty był głównie o badanie palności różnych gazów a na życzenie odważnych uczniów było „dużo ognia”
W warsztatach wzięło ponad stu gimnazjalistów, którzy mieli szansę, by w praktyczny sposób wykorzystać swoją wiedzę.               

Data publikacji 20.04.2016

Tekst i foto Paulina Brdys, Gimnazjum im.Zjednoczonej Europy