Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia koźmińskiego harcerstwa

Udostępnij

W sobotę, 14 maja w koźmińskim Zamku miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej koźmińskiemu harcerstwu z okazji jubileuszu 100-lecia Koźmińskiego Harcerstwa. Wystawa zainaugurowała Noc Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Do godziny 23.00 zarówno wystawę, jak i muzeum odwiedziły tłumy zwiedzających.

W uroczystym otwarciu wystawy jubileuszowej wzięli udział: burmistrz Maciej Bratborski, hm. Tomasz Kujaczyński – komendant chorągwi wielkopolskiej,  hm. Marek Jasianek – członek Rady Naczelnej ZHP i wiceprzewodniczący Rady Chorągwi, radni Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp., dyrektorzy szkół, zuchy, harcerze i ich rodzice.

Podczas okolicznościowego apelu na dziedzińcu zamkowym, kustosz Michał Pietrowski  przybliżył historię powstania Muzeum Ziemi Koźmińskiej, a Artur Minta Komendant Hufca ZHP w Koźminie Wlkp. opowiedział o tym , jak powstała wystawa i podziękował wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę.Do stworzenia wystawy przyczynili się: instruktorzy, harcerze i szkoły, które przekazały pamiątki. “Dobrym duchem” przedsięwzięcia był kustosz Michał Pietrowski.

Jako pierwsi wystawę zwiedzili zaproszeni goście. Zwiedzającym udostępniono stare kroniki, zdjęcia, dokumenty i pamiątki harcerskie. Wśród eksponatów znalazł się sztandar drużyny im. Emilii  Plater z 1918r., a także kronika harcerska z 1945r. Na kilku planszach zaprezentowano najważniejsze daty, wydarzenia i osoby w 100-letniej historii harcerstwa na Ziemi Koźmińskiej.

Wystawę będzie można zwiedzać do września w godzinach otwarcia Muzeum Ziemi Koźmińskiej ( w każda środę od 9.00 do 10.30 i od 16.00 do 18.00). Dodatkowo muzeum będzie czynne w niedzielę 5 czerwca w godz. od 14.00 do 16.00.

Data publikacji 16.05.2016r.

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz