Dzieci z węgierskiego Balatonmariafurdo z wizytą w Koźminie Wlkp.

Udostępnij

Od 20 do 27 czerwca w Koźminie Wielkopolskim gościło 22 z dzieci z partnerskiej gminy węgierskiej Balatonmariafuro wraz z burmistrzem tej miejscowości. To już czwarta wizyta dzieci znad Balatonu w naszej miejscowości w ramach współpracy partnerskiej gmin, która trwa od 2007r.  

 

 

Program wizyty dzieci z zaprzyjaźnionej gminy był bardzo urozmaicony. W pierwszym dniu młodzież z koźmińskiego I LO pokazała Węgrom nasze miasto, zapraszając ich do udziału w queście „Przystanek Koźmin”. Metą questu był Urząd Miasta i Gminy, gdzie, w sali sesyjnej, goście spotkali się z burmistrzem Maciejem Bratborskim.

W kolejnym dniu koźmińscy harcerze zaprosili gości z Węgier na warsztaty Nocy Świętojańskiej do Orli. W pałacu w Orli młodzież polska i węgierska przygotowywała stroje i zaplatała wianki swiętojańskie. Odbyły się także warsztaty kulinarne i wspólne ognisko.

Węgrzy gościli także w Gimnazjum im.Zjednoczonej Europy, gdzie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach muzycznych i cyrkowych, a także w pokazowej lekcji chemii.

Goście zwiedzili Poznań, Stawy Milickie i Piekarnię „Smak” w Cieszkowie. Uczestniczyli w Ogólnopolskim Święcie Sera Smażonego w Pogorzeli, podczas którego zaprezentowali na scenie typowy  taniec węgierski.

Data publikacji 29.06.2016r.

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG