Kontrole bocianich gniazd

Udostępnij

W ubiegłym tygodniu na terenie miasta i gminy Koźmin Wielkopolski odbył się przegląd gniazd oraz obrączkowanie młodych bocianów białych. Akcję przeprowadziła Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Ostrowa Wielkopolskiego przy pomocy koźmińskich strażaków, którzy użyczyli podnośnika koszowego.

Z informacji uzyskanych od przedstawiciela grupy Rafała Markowskiego,  wynika, że w  tym roku lęgi bociana białego odbyły się w czterech gniazdach w: Koźminie Wielkopolskim (ul. Nowy Rynek), Wałkowie, Borzęcicach i Skałowie.

Podczas przeglądów odnotowano w Wałkowie i Koźminie Wielkopolskim po 4 młode ptaki, natomiast w Skałowie 3. W Borzęcicach niestety lęg utracono z powodu walk, ale gniazdo nadal pozostaje zajęte.

Dowiedzieliśmy się również, że samiec (zaobrączkowany 23.06.2012 roku w Pakosławiu przez dr Marcin Tobółka) z gniazda w Skałowie w ubiegłym roku zajmował gniazdo z inną samicą, bez sukcesu lęgowego. W bieżącym roku wspomniana samica ma udany lęg w Ustkowie, natomiast samiec przejął gniazdo z nową samicą i mimo spóźnienia, wyprowadza lęg.

W tym roku młodym boćkom założono po dwie obrączki:
•    aluminiową Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku na lewy skok,
•    zieloną, plastikową z dużym napisem do odczytu lornetką lub lunetą z daleka na prawą goleń.

 

Tekst: A. Niedziela.
Inf. i foto: R. Markowski.