Po uroczystościach z okazji 100-lecia Koźmińskiego Harcerstwa

Udostępnij

W niedzielę, 11 września na dziedzińcu Zamku odbyły się uroczystości wieńczące obchody 100-lecia Koźmińskiego Harcerstwa. Z okazji znaczącego jubileuszu Rada Miejska w Koźminie Wielkopolskim przyznała Hufcowi im.Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 tytuł „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej”.

To było ważne wydarzenie dla wszystkich, którzy kiedykolwiek byli związani z koźmińskim hufcem. O godz. 10.30 ks.hm Marek Jasianek odprawił mszę św. polową w intencji działaczy harcerstwa z udziałem władz  powiatu, gminy i ZHP, zaproszonych gości, harcerzy, zuchów, instruktorów i sympatyków harcerstwa. W homilii ksiądz – harcerz Marek Jasianek, który przez kilka lat współpracował z naszym hufcem , zwrócił uwagę na radosny wymiar dnia jubileuszu, przywołując wspomnienia i fakty z historii koźmińskiego hufca. Mówił także o odpowiedzialność, jaka spoczywa na harcerzach, w związku ze składanym przyrzeczeniem harcerskim. 

Po nabożeństwie, wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do parku im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie miało miejsce symboliczne odsłonięcie pomnika koźmińskiego harcerstwa. Na kamieniu, postawionym w miejscu, w którym  po raz pierwszy złożono przyrzeczenie harcerskie w naszym mieście, została dopisana data 2016. Przy obelisku harcerze zaśpiewali hymn ZHP  i minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych harcerzy i instruktorów.

Jubileuszowy apel, który odbył się na dziedzińcu zamkowym był okazją do wspomnień, a także przekazywania życzeń i gratulacji. Harcerze otrzymali życzenia m.in. od Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Krotoszyńskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski,Wójta Rozdrażewa,  dyrektorów koźmińskich szkół, Zarządu Miejsko – Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej i przedstawicieli samorządów uczniowskich SP Nr 1 i SP nr 3.

 

Ważnym momentem  uroczystości było wręczenie Hufcowi im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907  odznaczenia „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej”. Odznaczenie z rąk burmistrza Macieja Bratborskiego i Justyna Zaradniaka, przewodniczącego Rady Miejskiej, odebrał obecny komendant hufca phm Artur Minta.

 

Z okazji 100-lecia Koźmińskiego Harcerstwa Naczelnik ZHP odznaczył Burmistrza Koźmina Wielkopolskiego honorowym wyróżnieniem „Niezawodny Przyjaciel” harcerstwa. Symbolem tego najwyższego  wyróżnienia, dla osób spoza ZHP,  jest laska skautowa, którą włodarzowi wręczył hm Paweł Chmielewski Skarbnik Związku Harcerstwa Polskiego.

Po jubileuszowym apelu harcerze zaprosili wszystkich na grochówkę. 

Data publikacji 

12.09.2016r. 

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG  

{phocagallery view=category|categoryid=17|limitstart=0|limitcount=15}