Misie Ratownisie w koźmińskiej OSP

Udostępnij

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźminie Wielkopolskim po raz kolejny pokazali wielką troskę o najmłodsze ofiary zdarzeń losowych. Do środy, 30 listopada ochotnicy z Koźmina zbierają pluszaki – maskotki w ramach  akcji “I Twój Miś może zostać ratownikiem !” Zebrane misie zostaną przekazane do wybranych Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych na terenie Wielkopolski, by strażacy – ratownicy mogli je podarować poszkodowanym w wypadkach dzieciom.

Misie można przynosić do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźminie Wielkopolskim – ul. Floriańska 23 ( od poniedziałku do piątku w godzinach 800 – 1600). Więcej informacji można uzyskać od koźmińskiego koordynatora dh Bartosza Matysiaka (numer telefonu 531-528-010)


 

Akcja jest projektem studentki Politechniki Poznańskiej druhny Marty Lewandowskiej, która jest jednocześnie członkiem zespołu ds. prewencji społecznej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz strażakiem – ratownikiem.

Jak mówi autorka projektu, podarować można każdego pluszaka, nieważne czy to miś, kaczuszka czy piesek, ważne, żeby przytulał, pocieszał i był w dobrej kondycji.
Zwyczajny miś potrafi stać się psychologiczną apteczką pierwszej pomocy i stanowić wsparcie dla dziecka, tuż po dotarciu na miejsce służb ratowniczych.

Sama idea wyposażenia służb ratowniczych w maskotki, które byłyby przekazywane dzieciom podczas zdarzeń narodziła się w Polsce kilka lat temu. Jak podkreślają psychiatrzy oraz psychologowie, z pozoru niepozorna maskotka może mieć ogromny wpływ na dziecko podczas działań ratowniczych. Pozwala ona na udzielenie poszkodowanemu dziecku, wsparcia psychologicznego, może złagodzić uraz psychiczny wywołany zdarzeniem oraz przede wszystkim  ułatwia nawiązanie kontaktu z małym podopiecznym.

Honorowy patronat nad akcją objął Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Andrzej Bartkowiak.

 

ZACHĘCAMY DO PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO AKCJI !!!


Foto: OSP Koźmin Wlkp.
Tekst: OM-Gm ZOSP RP w Koźminie Wlkp.