Jasełka i Wigilia w Przedszkolu ,,Parkowe Skrzaty” w Koźminie Wlkp.

Udostępnij

Coroczną tradycją w Przedszkolu ,,Parkowe Skrzaty” jest przygotowywanie przez dzieci Jasełek. Na kilka tygodni przed świętami nauczyciele wspólnie z przedszkolakami rozpoczęli przygotowania  strojów  i dekoracji świątecznych.  Dzieci uczyły ról oraz tradycyjnych kolęd.21 grudnia dzieci z grupy ,,Motylki” zaprosiły na jasełkowe spotkanie wszystkich przedszkolaków, a 22 grudnia odbyły się przedszkolne wigilie. 

Piękna scenografia i kolorowe stroje sprawiły, że zaproszeni goście z zainteresowaniem oglądali jasełka w wykonaniu małych aktorów. Jasełkowa szopka miała tradycyjną obsadę. Była: Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie i pastuszkowie. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Wystawione jasełka wprawiły wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój.
    

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości  chwile. Każdy z nas pewnie chciałby, aby trwały choć troszkę dłużej. Pewnie dlatego już z początkiem grudnia czuć, słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania wigilijnego, które łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością, życzliwością, której na co dzień czasami tak bardzo nam brakuje. W koźmińskim przedszkolu przygotowania te również miały miejsce. Oprócz świątecznych porządków, dekoracji sal i holów, dzieci intensywnie ćwiczyły przed występami świątecznymi ucząc się pięknych kolęd, pastorałek, wierszy, a 6-latki nauczyły się także kolęd w j. angielskim.

22 grudnia było szczególnie ciepło, radośnie i przytulnie. Bo oto nadszedł długo oczekiwany dzień Wigilii. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały  w swoich salach stoły wigilijne przykryte białymi obrusami, pod którymi leżało sianko. Na stołach dzięki ofiarności Rodziców nie brakowało słodkości i świątecznych przysmaków. Wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i radosnych Świąt. Tradycji stało się zadość, że po życzeniach wszyscy zasiedli do stołów. Nie zabrakło też radosnego kolędowania. 

 

Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego. W tym pięknym dniu nasze przedszkole odwiedził Gwiazdor i obdarował Skrzaciki prezentami.

 

                                    

Data publikacji 27.12.2016r.

Tekst: Anna Konowalczyk, Edyta Góral
Foto: Edyta Góral