O ptasiej grypie z hodowcami i urzędnikami

Udostępnij

Jak zareagować w sytuacji stwierdzenia ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w naszej gminie? – tego uczyli się koźmińscy hodowcy drobiu i członkowie miejsko-gminnego zespołu zarządzania kryzysowego, podczas spotkania, które odbyło się 14 lutego w Urzędzie Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski. Spotkanie prowadziła  dr Anna Lis-Wlazły – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie.

 

 

 

 

W Wielkopolsce zlokalizowano dotąd 7 ognisk wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiatach: poznańskim, ostrzeszowskim i nowotomyskim. Choć problem nie dotyczy na razie hodowców z powiatu krotoszyńskiego, to jednak powiatowe służby weterynaryjne prowadzą, zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjno – szkoleniową.

 

Podczas spotkania z koźmińskimi urzędnikami, służbami i hodowcami , Powiatowy Lekarz Weterynarii omówił krok po kroku czynności administracyjne, jakie należałoby podjąć w przypadku podejrzenia pojawienia się choroby na terenie naszej gminy.

 

Dr Anna Lis – Wlazły uczulała hodowców, by przestrzegali zasad bioasekuracji, gdyż zaniedbania w tej kwestii mogą być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.  

 

W dyskusji hodowcy zwrócili się z prośbą do przedstawicieli Urzędu, o informowanie mieszkańców gminy, o zakazie wypuszczania i nakazie odosobnienia drobiu, w budynkach lub miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami.

 

       

 

Więcej czytaj

Data publikacji : 14.02.2017r.

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG