III KONFERENCJA METODYCZNA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KOŹMINIE WIELKOPOLSKIM

Udostępnij

21 marca w Szkole Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wlkp. odbyła się III Konferencja metodyczna wychowania fizycznego „Unihokej w szkole i klubie – ćwiczenia i zabawy w nauczaniu techniki gry w unihokeja”.

 

 

 

Konferencję zorganizował Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Koźminie Wlkp. i UKS „Jedynka” w Koźminie Wlkp. W części teoretycznej wystąpił metodyk wychowania fizycznego Zbigniew Kurzawa, który wygłosił wykład nt.: „Unihokej w wychowaniu fizycznym”. Następnie wystąpił Jacek Zawodny, który zgromadzonym omówił swój autorski program – Koźmiński program nauki gry w unihokeja „Unihokej to dla nas fajny sport i dobra zabawa”. W swoim programie autor zwrócił uwagę na umiejętności techniczno-taktyczne, wiadomości i oddziaływania wychowawcze. Wspomniał również o tym, że istotną cechą tej gry jest szybkość działania, swoboda operowania piłeczką i konieczność podejmowania własnych decyzji. Jest to gra, której zasady dostosowujemy do potrzeb i umiejętności grających.

 

Podczas konferencji przypomniano kilka ważnych wydarzeń związanych z unihokejem w Koźminie Wielkopolskim:
2004 r. – powstanie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka”
2004 r. – pozyskanie sprzętu do unihokeja z Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie Departamentu Sportu Powszechnego w ramach programu „Sport wszystkich dzieci”
2009 r. – powstanie Wielkopolskiego Związku Unihokeja
2010 r. – kurs instruktora unihokeja w Koźminie Wlkp.
2013 r. – bandy do unihokeja
2013 r. – artykuły o unihokeju w „Wychowaniu fizycznym i zdrowotnym” : (Zawodny J., Gra w unihokeja – aktywność fizyczna i rywalizacja sportowa. Wychowanie fizyczne i zdrowotne nr  523, Warszawa 2013, Zawodny J., Rola UKS w rozwijaniu aktywności ruchowej młodzieży. Wychowanie fizyczne i zdrowotne  nr 529, Warszawa 2013 )
-2017 r. – autorski program unihokeja

 

Po części wykładowej, uczniowie uczestniczący w zajęciach, w ramach programu Ministerstwa Sportu, Szkolny Klub Sportowy zaprezentowali ćwiczenia praktyczne. Nauczyciele z terenu powiatu krotoszyńskiego mogli zobaczyć: elementy przygotowujące do opanowania piłeczki kijem, gry i zabawy, elementy doskonalące grę oraz strzały z miejsca i z biegu. Konferencja zakończyła się wystąpieniem Zbigniewa Kurzawy, który podziękował za przygotowanie konferencji.

         

Data publikacji:

28.03.2017r.

Tekst i foto Jacek Zawodny, SP Nr 1