Nowe izby w Muzeum Ziemi Koźmińskiej oficjalnie otwarte

Udostępnij

W Muzeum Ziemi Koźmińskiej oficjalnie otwarto trzy nowe izby. Skromna, ale jakże znacząca dla lokalnego środowiska uroczystość odbyła się 13 czerwca. Symboliczną wstęgę otwarcia przecięli: burmistrz Maciej Bratborski, Przewodniczący Rady Miejskiej Justyn Zaradniak, dyrektor ZSP Ilona Bałoniak i kustosz dr Michał Pietrowski.

 

 

 

 

W Muzeum Ziemi Koźmińskiej, które za rok będzie świętować jubileusz 30-lecia istnienia, urządzono 3 nowe izby. Pierwszą z nich jest sala malarstwa, w której zgromadzono dzieła artystów związanych z naszym miastem. Drugą jest loch Maćka Borkowica. Staraniem władz miasta i kustosza odrestaurowano 9-metrowy loch w zamku i umieszczono w nim dawnego włodarza dóbr koźmińskich. Trzecia nowo otwarta sala prezentuje rozwój przestrzenny miasta od VIII do XX wieku. Zgromadzono w niej również dokumenty i pieczęcie miejskie.

Z okazji uroczystości otwarcia nowych izb muzealnych, dr Michał Pietrowski wygłosił wykład, w którym omówił, kolejne etapy powstawania nowych ekspozycji.

Spotkanie było okazją, by podziękować wszystkim osobom, które były zaangażowane w prace w muzeum. Burmistrz wraz z kustoszem wręczyli imienne podziękowania strażakom z OSP Koźmin Wlkp. za bezinteresowną pomoc i pracę przy adaptacji nowych sal muzealnych.  

Burmistrz Maciej Bratborski wyraził szczególne podziękowania dr Michałowi Pietrowskiemu. Włodarz docenił starania i dbałość kustosza o rozwój Muzeum Ziemi Koźmińskiej, a także podziękował za wiele lat pracy dziennikarskiej w redakcji „Echa Koźmina”, gdyż na początku tego roku nasz regionalista zakończył współpracę z lokalnym miesięcznikiem.

Wiele ciepłych słów i gratulacji usłyszał kustosz od Zdzisława Chełkowskiego – wnuka Starosty Koźmińskiego. Z okazji otwarcia nowych izb potomek Józefa Chełkowskiego przekazał do muzeum prezent – dowód osobisty z pieczęcią Starostwa Powiatu Koźmińskiego.

Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem muzeum. Specjalnie na tę uroczystość został wydany folder o Muzeum Ziemi Koźmińskiej, który sfinansowała redakcja „Echa Koźmina”.

Data publikacji

21.06.2017 r.

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG