Wycieczka dzieci z naszej gminy do Balatonmáriafürdő

Udostępnij

W dniach od 24 do 31 lipca 2017 r. dwudziestoczteroosobowa grupa uczennic i uczniów z trojgiem opiekunów z koźmińskich szkół podstawowych i gimnazjum po raz kolejny uczestniczyła w wymianie młodzieży z zaprzyjaźnioną z Koźminem Wlkp. węgierską gminą Balatonmáriafürdő.

 

 

 

 

 

Ten tygodniowy pobyt był bardzo obfity w wydarzenia. Program zaplanowany przez stronę węgierską był bogaty i w połączeniu z letnią, wysoką temperaturą, jakiej się spodziewaliśmy, mógł budzić w nas lekką dozę niepokoju. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Wspaniała opieką nad naszą grupą i wielka troska w połączeniu z węgierską gościnnością,  z jaką ze strony organizatorów naszego pobytu się spotkaliśmy, rozwiały wszelkie wątpliwości. Większość z  uczestników wyjazdu po raz pierwszy miała okazję odwiedzić Węgry dlatego każdy punkt programu był dla nas interesujący i z zaciekawieniem w nim uczestniczyliśmy, a było co oglądać.

 

Już pierwszego dnia mogliśmy zasmakować wspaniałych lodów znad Balatonu, na które zostaliśmy zaproszeni przez Burmistrza Balatonmáriafürdő. Atrakcje kolejnych dni to m.in. wizyta w miejscowym przedszkolu, wieczorne żeglowanie jachtami po Balatonie, całodniowa wycieczka do Budapesztu, spotkanie w miejscowym muzeum i zajęcia rękodzieła z gliną oraz kaletnictwo, wyjazd do parku rozrywki – Balatonboglár. Odwiedziliśmy również muzeum-centrum kultury w pobliskim Marcali, a także mogliśmy zażywać kąpieli w Łaźni Termalnej im. Marcali.

 

Uczestniczyliśmy w lokalnym festiwalu ,,Maria Napok”, którego tematem wiodącym były obchody 120-lecia istnienia miasta Balatonmriafürdő, a jednym z punktów programu było 10-lecie współpracy gmin Koźmin Wielkopolski i Balatonmáriafürdő, na które przybyła delegacja z naszego grodu na czele z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp.

 

 

Oczywiście nie mogło obyć się bez plażowania nad Balatonem. Dodatkową wartością wyjazdu było zaprzyjaźnienie się  z grupą uczniów – słowackich Węgrów, którzy przyjechali wypocząć nad Balaton.
Czas płynął, a my musieliśmy szykować się w drogę powrotną. Nieco zmęczeni ale z bagażem wspaniałych wrażeń i drobnych upominków znad Balatonu w poniedziałkowe popołudnie dotarliśmy na koźmiński Rynek, gdzie czekały na nas stęsknione rodziny.

 

Składając podziękowania, wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację wyjazdu nie możemy pominąć naszych kierowców, którzy w bezpieczny i sprawny sposób przewieźli naszą grupę w obie strony.
Można żywić nadzieję, że wielu z nas z pewnością jeszcze raz odwiedzi kraj nad Dunajem.

                     

Data publikacji

3.08.2017r.

Tekst: Arkadiusz Zmyślony, foto: Agnieszka Misiak