Mieszkańcy uczcili Patrona Ziemi Koźmińskiej

Udostępnij

W sobotni wieczór, 12 sierpnia  mieszkańcy miasta i gminy Koźmin Wielkopolski uczcili swojego patrona św. Wawrzyńca. Tradycyjnie ulicami miasta – od kościoła św. Stanisława przeszła procesja z figurą świętego Wawrzyńca, a następnie na Starym Rynku została odprawiona msza św. Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar, gdyż minęło 20 lat od ustanowienia św. Wawrzyńca –patronem miasta Koźmin Wielkopolski i 10 lat od rozszerzenia tego patronatu na Ziemię Koźmińską.

 

 

 

 

 

Pokrótce historię tych wydarzeń przedstawił na początku nabożeństwa proboszcz parafii św.Wawrzyńca ksiądz kanonik Zygmunt Lewandowski, dziękując burmistrzom: Bolesławowi Kasprzakowi i Maciejowi Bratborskiemu oraz Radzie Miejskiej Koźmina Wielkopolskiego za wspieranie idei patronatu.

Homilię podczas sobotniej mszy św. wygłosił ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Seminarium Duchownego w Kaliszu.

 

Podczas nabożeństwa poświęcono figurki św. Wawrzyńca – główne nagrody w Strzelaniu o Laur św. Wawrzyńca, organizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp.
O oprawę muzyczną mszy zadbał koźmiński chór wraz z orkiestrą.

 

Uroczystości na Starym Rynku zakończyły się o 21.00.Na placu NMP na najbardziej wytrwałych mieszkańców czekały odpustowe drożdżówki i kawa, ufundowane przez Miasto i Gminę Koźmin Wielkopolski.

 

O godz.21.30 przy Zamku odbyło się imponujące widowisko –  pokaz laserowo – pirotechniczny, zorganizowany przez Stowarzyszenie LGD „Wielkopolska z Wyobraźnią”, Gminę Koźmin Wielkopolski i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J.Marcińca w Koźminie Wlkp.

{phocagallery view=category|categoryid=33|limitstart=0|limitcount=15}

 

Data publikacji

14.08.2017

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG

Foto: Szymon Sikora, Agnieszka Flejsierowicz