111 rocznica Strajku Dzieci Koźmińskich – Święto Patrona Szkoły

Udostępnij

29 września w Szkole Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wielkopolskim uroczyście obchodzono Święto Patrona. W 111 rocznicę strajku dzieci koźmińskich przywołano wydarzenia sprzed lat. Tradycyjnie, w tym dniu w szeregi społeczności uczniowskiej wstąpili pierwszoklasiści, którzy złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przez dyrektora Jacka Zawodnego pasowani na uczniów.

 

 

 

 

 

 

Dzisiejszy dzień w koźmińskiej Jedynce wyglądał inaczej niż zwykle. Po wciągnięciu flagi na maszt przed budynkiem szkolnym, dyrekcja, nauczyciele, zaproszeni goście i uczniowie przeszli do kościoła farnego, by uczestniczyć w uroczystej mszy św.

Po nabożeństwie w murach szkoły odbył się apel z okazji Święta Patrona z udziałem zaproszonych gości wśród których znaleźli się m.in. : Jarosław Ratajczak – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. , Justyn Zaradniak – Przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Pietrowski – Kustosz Muzeum Ziemi Koźmińskiej, Andrzej Joachimiak – Prezes Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp., Elżbieta Rychlik – kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Koźmin, Monika i Marek Kowalczykowie – wnukowie uczestnika strajku koźmińskiego Janusza Podlewskiego,  emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, Rada Rodziców i rodzice uczniów pierwszych klas.  

Po powitaniu gości przez dyrektora placówki uczniowie zaprosili wszystkich uczestników uroczystości do Starego Kina, w którym przywołali najistotniejsze wydarzenia z bogatej historii tej placówki, która w przeszłości była i nadal jest ostoją patriotyzmu i polskiego języka. Rozstrzygnięto konkurs ogłoszony z okazji Święta Patrona, a  dyrektor Jacek Zawodny wręczył nagrody zwycięzcom.  

Radosnym, zarówno dla pierwszoklasistów, jak i ich rodziców momentem było pasowanie na uczniów szkoły. Pierwszaki zdały egzamin przygotowany przez starszych kolegów i udowodniły, że mogą być przyjęte do społeczności uczniowskiej. Gratulacje najmłodszym uczniom oraz całej społeczności szkolnej – z okazji Święta Patrona szkoły– złożyli: Jarosław Ratajczak, Teresa Zaradniak i Andrzej Joachimiak.

Po apelu zaproszeni goście zwiedzili placówkę.

 

W sobotę 30 września, w ramach obchodów 111 rocznicy strajku szkolnego, harcerze organizują spacer po Koźminie pod hasłem “Bliżej historii – Strajk Dzieci Koźmińskich”. Natomiast w sobotę,  6 października odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej uczestnika strajku – Janusza Podlewskiego, byłego burmistrza naszego miasta (szczegóły na plakatach). 

{phocagallery view=category|categoryid=36|limitstart=0|limitcount=15}

Data publikacji

29.09.2017 r.

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMIG