Działania matematyczne w SP Nr 1 w Koźminie Wielkopolskim

Udostępnij

W Szkole Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wielkopolskim matematyka, jako królowa nauk, zajmuje należne miejsce. Zachęcając uczniów do przygody z matematyką prowadzimy rozliczne działania poprzez udział w akcjach edukacyjnych m.in: Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, Międzynarodowym Dniu Kropki, Światowym Tygodniu Matematyki czy Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek. Prowadzimy dodatkowe zajęcia matematyczne, w tym Klub Gier Matematycznych, w ramach którego korzystamy z aplikacji LearningApps, MathDuel, quizizz i triv.in oraz programu zadań interaktywnych Matlandia. Przygotowujemy matematyczne lapbooki (rodzaj interaktywnej książki), gramy w matematyczne gry planszowe rozwijające i stymulujące myślenie matematyczne. Prowadzimy naukę programowania za pomocą wizualnego języka programowania Scratch, programowania w polskiej wersji środowiska programistycznego Imagine – Logomocji oraz przygotowujemy prace z wykorzystaniem aplikacji 3D – Quiver.

 

 

W naszej szkole realizowano również projekt Matematyczne Rozgrywki Intelektualne pod hasłem „Matematyczna Jedynka”. W związku z tym odbyło się szereg działań, w których brali udział zarówno uczniowie, jak i rodzice. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „rodzinne” warsztaty pod hasłem „Rodzinny wyścig”, które przygotowane i poprowadzone zostały w oparciu o wykorzystanie aplikacji MathDuel oraz „Gamifikacja w edukacji” – wykorzystanie aplikacji LearningApps. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Triatlonie Matematycznym oraz w Konkursie Matematyczno – Plastycznym „Matematyka – Lubię to!” organizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, jak również w Miejsko – Gminnym Konkursie Matematycznym „Matematyczny Czar Par”. Uczniowie przygotowali matematyczne wyszywanki na warsztatach pt. „Wielokąty foremne i ich przekątne”. Wzięli również udział w turnieju sportowym „Kółko i krzyżyk”.

 

 

Nasza szkoła wzięła również udział w Code Week – Europejskim Tygodniu Kodowania. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. My również dołączyliśmy do #CodeWeekPL organizując własne wydarzenia: animację za pomocą wizualnego języka programowania Scratch, programowanie w  polskiej wersji środowiska programistycznego Imagine – Logomocji oraz przygotowanie prac z wykorzystaniem aplikacji 3D – Quiver. Uczniowie zaangażowali się także w Rysowanie na ekranie, czyli konstruowanie figur geometrycznych w Scratch’u. Ponadto wzięli udział w konkursie matematyczno – fotograficznym „Matematyka na fotografii” oraz w VII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”.

Podczas realizacji programu pamiętaliśmy o roli zabawy, która jest naturalną i podstawową formą aktywności uczniów realizując działania: Matematyczne Biuro Detektywistyczne, Wyprawa w poszukiwaniu Kamienia Prawdy, Zabawy z figurami – Gdzie mieszkają figury geometryczne?, Matematyczna enigma, W poszukiwaniu symetrii, Metoda Matematycznych Stacji Badawczych – Czary linijki i krawieckiej miary oraz Instytut Magicznych Liczb – Trasy pełne działań. Potraktowaliśmy matematykę „rodzinnie” i stąd rodzinne pieczenie pierników oraz udział w oryginalnych warsztatach edukacyjnych w Rogalowym Muzeum Poznania.

 

W ramach projektu grantowego pozyskano 5 000 zł. Pieniądze przeznaczono na zakup laptopa oraz gry matematyczne, które przyczyniły się do wzbogacenia bazy dydaktycznej szkoły, jak również jako nagrody w konkursach matematycznych. Wzięliśmy również udział w ogólnopolskim podsumowaniu projektu podczas Pikniku Matematycznego w Warszawie.

W trakcie realizacji projektu nawiązano współpracę ze szkołami podstawowymi terenu miasta i gminy Koźmin Wielkopolski oraz ze szkołami z różnych stron Polski, Stowarzyszeniem Nauczycieli Matematyki czy Uniwersytetem Szczecińskim w ramach Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego “Matematyka w obiektywie”.

 

 

Data publikacji 5.12.2017 r.

Tekst i foto: SP Nr 1