Inauguracja Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Udostępnij

W środę, 18 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. odbyło się spotkanie inaugurujące Gminne Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Setnej  Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego “W Hołdzie Powstańcom Wielkopolskim”. Na początku okolicznościową przemowę wygłosił burmistrz Maciej Bratborski. Następnie dr Piotr Osuch przedstawił prelekcję historyczną o przebiegu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Koźmińskiej. W Apelu Poległych przywołano nazwiska koźmińskich powstańców, którzy zginęli na frontach pod Rawiczem i Zdunami.  

 

 

 

 

 

Tym spotkaniem rozpoczęliśmy w Koźminie Wielkopolskim cykl imprez o charakterze patriotycznym, które zaplanowane są w roku obchodów setnych rocznic Odzyskania Niepodległości i Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Po powitaniu gości przez kierownika biblioteki Elżbietę Rychlik, burmistrz Maciej Bratborski wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym mówił o wielkim znaczeniu Powstania Wielkopolskiego dla mieszkańców Wielkopolski i  zachęcał do wyrażania swojego patriotyzmu i wdzięczności za wolność poprzez gesty i zachowania takie, jak wywieszanie flag państwowych, udział w lokalnych uroczystościach patriotycznych i imprezach okolicznościowych.

Bardzo ciekawy wykład na temat  przebiegu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Koźmińskiej i udziale koźminian w walkach wyzwoleńczych przedstawił dr Piotr Osuch, nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J.Marcińca. Ilustracją do wystąpienia była prezentacja multimedialna uczniów ZSP dotycząca PW, nagrodzona na konkursie powiatowym.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marcińca pod kierunkiem polonistki Izabeli Stanisławskiej. Młodzież zaprosiła uczestników uroczystości do wspólnego odśpiewania Marszu Powstańców  „Marsylianki Wielkopolskiej” – pieśni, która została napisana w pierwszą rocznicę wydarzeń z dnia 27 grudnia 1918 roku. Odczytano Apel Poległych, w którym uczczono dowódców i żołnierzy trzech koźmińskich kompanii powstańczych. Na zakończenie spotkania wysłuchano fragmentu wspomnień Powstańca Wielkopolskiego p. Kasprzaka z Jutrosina.   

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy, Biblioteka Publiczna MiG, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im.J.Marcińca oraz  Koło Nauczycieli Emerytów.

{phocagallery view=category|categoryid=64|limitstart=0|limitcount=0}

2018-04-19

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG

Foto: Grzegorz Pierzchała, Agnieszka Flejsierowicz