Relacja z kolejnego etapu rajdu Po Ziemi Krotoszyńskiej. Przystanek Koźmin Wielkopolski

Udostępnij

23 czerwca odbył się drugi etap Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej. Tym razem rowerzyści jechali po trasie z Dzielic w gminie Rozdrażew do  Koźmina Wielkopolskiego. Rajd odbywa się z okazji 100- Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 20-lecia Powiatu Krotoszyńskiego. Na starcie w Dzielicach pojawiło się około 100 uczestników. Wśród nich samorządowcy, między innymi: Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Leszek Kulka, Wójt Rozdrażewa Mariusz Dymarski, Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński, zastępca Burmistrza Koźmina Wlkp. Jarosław Ratajczak, radni Rady Powiatu Krotoszyńskiego i radni gminni, pracownicy samorządowi i pracownicy jednostek podległych samorządowi.

 

 

 

Historię i rozwój  Rozdrażewa przybliżył uczestnikom wójt Rozdrażewa Mariusz Dymarski. W szkole w Dzielicach mieliśmy możliwość zobaczyć, jak uczyli się uczniowie około 100 lat temu. W klasie,  mimo wakacji, spotkaliśmy uczniów w strojach z tego okresu, którzy siedzieli w ławkach i pisali piórami ze stalówką, maczając je w atramencie znajdującym się w kałamarzu.
Po tym niezwykłym wydarzeniu uczestnicy ruszyli w stronę Rozdrażewa. Zatrzymali się w Masztalarni prowadzonej przez panie z rozdrażewskiego stowarzyszenia. Można tu było obejrzeć także, jak kiedyś żyli mieszkańcy Ziemi Rozdrażewskiej. W stylowo urządzonej sali raczyliśmy się pyszną kawą i ciastem delektując się klimatem przepięknego miejsca, jednak trzeba było ruszać w dalszą drogę. Na rozdrażewskim cmentarzu złożyliśmy pod pomnikiem kwiaty, aby uczcić pamięć walczących o naszą niepodległość.

 

Ruszyliśmy w trasę przez Trzemeszno, Grębów, Tatary do Koźmina Wlkp. W progu koźmińskiego zamku powitał nas zastępca burmistrza Jarosław Ratajczak przekazując bardzo interesujące informacje o Koźminie Wlkp. Uzupełnił je o wiedzę historyczną radny powiatu Piotr Osuch. Udaliśmy się następnie do przepięknej nowoczesnej biblioteki, w której panował niesamowity klimat. Opuszczając ten wspaniały obiekt wybraliśmy się na spacer po parku. Jest co w nim podziwiać i warto tu pospacerować. Doszliśmy  do Zakładu Aktywności Zawodowej. Byliśmy pod wrażeniem, bowiem zakład zapewnia pracę osobom niepełnosprawnym z całego powiatu krotoszyńskiego.

 

Wielkie uznanie dla władz Koźmina za ich wysiłek jaki wkładają w jego funkcjonowanie.  W Koźminie jest wiele do zwiedzenia i trzeba koniecznie przyjechać tu ponownie, bo warto. Jednak czas naszego pobytu na gościnnej Ziemi Koźmińskiej szybko ucieka, więc poszliśmy pod tablicę pamiątkową przy koźmińskim zamku, gdzie pamiętając o poległych w walce o niepodległość  złożyliśmy kwiaty i w milczeniu uczciliśmy ich pamięć.

W zamku, który jest siedzibą prowadzonego przez powiat Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca zostaliśmy poczęstowani pyszną grochówką. O nasze bezpieczeństwo od startu do mety zadbali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rozdrażewa i Koźmina Wlkp. W tym miejscu pragnę im serdecznie podziękować.
Moje podziękowanie kieruję także do głównego sponsora jakim jest Bank Spółdzielczy w Krotoszynie oraz do władz samorządowych Rozdrażewa i Koźmina Wielkopolskiego i wszystkich osób zaangażowanych w organizację imprezy – gospodarzy miejsc, które zwiedziliśmy i osób przygotowujących poczęstunki. Gratulujemy także wszystkim rowerzystom – uczestnikom II etapu rajdu.

Pełni wrażeń wróciliśmy do swoich gmin gdzie mieszkamy, bogatsi o to co zobaczyliśmy na trasie rajdu po pięknej Ziemi Krotoszyńskiej.

         

2018-06-28

Tekst: Irena Rękosiewicz, Zdjęcia: Beata Antczak