Marzenia się spełniają – pracownicy ZAZ-u w Ziemi Świętej!

Udostępnij

Po oficjalnych obchodach 10-lecia Zakładu Aktywności Zawodowej, jego pracownicy udali się na wycieczkę do Ziemi Świętej. Grupa 38 osób – od 2 do 9 czerwca – mieszkała w Nowym Domu Polskim w Jerozolimie, prowadzonym przez polskie siostry elżbietanki. Wśród uczestników wycieczki znalazły się m.in osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich i  niewidomi. Celem wyjazdu było odwiedzenie najważniejszych miejsc dla religii chrześcijańskiej oraz poznanie miejsc związanych z kulturą żydowską. Wycieczka była gestem podziękowania za 10 lat istnienia zakładu. Siostry elżbietanki przygotowały dla swoich gości bogaty program zwiedzania.

 

W piątek, w czasie szabatu cała grupa udała się pod Ścianę Płaczu – jednego z najważniejszych miejsc dla judaizmu. W kolejnych dniach odwiedzono Yad Vashem – muzeum holocastu oraz udano się na Górę Oliwną. Z perspektywy znajdującego się tam cmentarza żydowskiego podziwiano panoramę Jerozolimy. Obowiązkowym punktem wycieczki była również wizyta w Bazylice Grobu Pańskiego. Nie zabrakło także podróży po Izraelu. Na mapie wycieczki znalazła się m.in. Galilea, gdzie jedną z atrakcji był rejs po jeziorze tyberiadzkim i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w Kanie Galilejskiej. W Hajfie zorganizowany został przystanek na kąpiel w Morzu Śródziemnym oraz podziwianie panoramy Hajfy z perspektywy wiszących ogrodów Bahai. Uczestnicy wycieczki odwiedzili także Nazaret oraz Betlejem w Palestynie. Jednym z ostatnich punktów wycieczki było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w rzece Jordan i kąpiel w uzdrowiskowej wodzie Morza Martwego. Stałym punktem dnia były spacery po starym i nowym mieście w Jerozolimie.

 

Codziennie w Nowym Domu Polskim odbywały się msze święte obsługiwane przez uczestników wycieczki oraz dodatkowe msze w takich miejscach jak Nazaret, Kana Galilejska i Betlejem. Oprócz tego pracownicy ZAZ spotkali się z Rivka Parciak i Riną Benari – współtwórczyniami programu Anty-schematy, którego pomysłodawcą był Jerzy Fornalik. Program ten miał za zadanie współpracę młodzieży polskiej i żydowskiej przy renowacji cmentarzy żydowskich w Polsce i na Ukrainie. Cała trójka opowiedziała historię swojej współpracy oraz trudności jakie ich spotykały podczas realizacji programu. Rina Benari opowiedziała także historię swojej emigracji do Izraela w 1957 roku.

W ostatni dzień pobytu, grupa przeżywała wieczerzę szabatową na tarasie Nowego Domu Polskiego, który bezpośrednio sąsiaduje z dzielnicą Mea Shearim, zamieszkałą przez ortodoksyjnych żydów. Pozwoliło to uczestnikom wycieczki obserwować powitanie szabatu przez żydów. Wieczerza była prowadzona przez Rivkę Parciak.

 

Wyjazd dobiegł szczęśliwie końca i w głowach uczestników pozostawił liczne wspomnienia.
Cieszę się, że mimo licznych obaw o trudności logistyczne, związane z przemieszczaniem się osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, wszystko odbyło się bez problemów, a sam wyjazd – który traktuję w kategoriach wyzwania – stał się sukcesem. Dzięki temu udało się spełnić marzenie pracowników zakładu. Było to kolejne bardzo ważne doświadczenie dla zespołu i organizatorów – Jerzy Fornalik, kierownik koźmińskiego ZAZ i pomysłodawca wycieczki do Ziemi Świętej.

       

 

2018-07-09

Tekst i foto: Zakład Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp.