Młodzi strażacy wrócili z obozu.

Udostępnij

W dniach 17-21 lipca br. młodzi strażacy z terenu miasta i gminy Koźmin Wielkopolski wspólnie z kolegami i koleżankami z innych gmin powiatu krotoszyńskiego przebywali na Polsko – Niemieckim Obozie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Kandel (powiat Germersheim / Niemcy). Obóz wspólnie zorganizowały powiat krotoszyński i powiat Germersheim, przy wsparciu finansowym fundacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży. Z Koźmina pojechało dziewięcioro młodych strażaków z następujących OSP: Borzęciczki, Czarny Sad, Gościejew, Kaniew, Koźmin Wielkopolski, Staniew, Wałków i Wrotków.

Autokar z młodzieżą, opiekunami i Starostą Krotoszyńskim około godz. 18.00 ruszył spod Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, aby po kilkunastu godzinach zameldować się w Kandel. Przybyłych obozowiczów oprócz niemieckich strażaków powitała słoneczna pogodna z temperaturami przekraczającymi 30’C. Po rozlokowaniu młodych strażaków w namiotach, odbył się pierwszy wspólny obiad, po którym młodzież przeszła kompleks odkrytych basenów kąpielowych „Waldschwimmbad”. Wieczorem odbyło się oficjalne otwarcie obozu, w którym oprócz Starosty Krotoszyńskiego Stanisława Szczotki, uczestniczył Starosta Germersheim Fritz Brechtel.

Drugi dzień obozu był zaplanowany na park rozrywki Holiday Park Pfalz. W wspomnianym parku na młodych strażaków czekało wiele atrakcji m.in. karuzela waveswinger, wieża swobodnego spadania, czy roller coaster o maksymalnej wysokości 53 metrów.

 
Piątek był zarezerwowany na rywalizację w grupach mieszanych. Z uwagi na wysokie temperatury, współzawodnictwo odbywało się na kompleksie basenów „AQUADROM” w Hockenheim. Podczas zabaw można było zauważyć już pierwsze znajomości i sympatie między młodzieżą polską i niemiecką. Warty zaznaczenia jest fakt, że bariera językowa nie stanowiła dla młodych ludzi żadnej trudności w uzyskaniu dobrych wyników. To nie był jeszcze koniec atrakcji w tym dniu, gdyż po kolacji odbyła się dyskoteka.

Sobota była ostatnim dniem obozu. Po śniadaniu był czas wolny, aby spokojne się spakować czy porozmawiać z niemieckimi przyjaciółmi. Po obiedzie nastąpiło oficjalne zakończenie, w którym uczestniczyli starostowie obu powiatów. Z ust starostów można było usłyszeć wiele miłych słów o obozie, jego organizatorach i uczestnikach. Zaznaczano, że takie inicjatywy wnoszą wiele dobrego w integrację narodów niemieckiego i polskiego.

W drodze powrotnej można było usłyszeć od młodzieży wiele pochlebnych słów – „było mega … wspomnienia będą do końca życia …”; „obóz świetnie wspominamy, super organizacja, wiele ciekawych atrakcji, będziemy tęsknić za tym miejscem”.

Następny obóz już niedługo, bo za dwa lata i tym razem odbędzie się na terenie powiatu krotoszyńskiego.

 

 

Tekst: A Niedziela

Foto: A Niedziela, P Zych, P Marszałek, D Nadstawska, O Mrówczyńska